Eduscience

Eduscience

Czy próbowałeś/aś jeździć na rowerze z „kwadratowymi kołami”? Raczej nie

Nietrudno przewidzieć, że po płaskiej drodze nie byłaby to przyjemna jazda.Czerwona linia to tor osi w czasie jednego obrotu „kwadratowego koła”.Co zrobić, żeby tak nie trzęsło?

Może po prostu zbudować wyboistą drogę w kształcie brązowej linii. Wtedy tor osi „kwadratowego koła” będzie linią prostą.Właściwy kształt drogi to ciąg odwróconych łuków krzywej łańcuchowej. To krzywa w kształcie litery „U”, taka, jaką tworzy łańcuch zwisający między dwiema podporami. Jeśli łuki stykają się pod kątem prostym, a długość boku kwadratu jest taka sama jak długość łuku, to środek kwadratu będzie utrzymywał się na tym samym poziomie, w miarę jak „kwadratowe koło” się porusza.Dla „kwadratowych kół” potrzebny jest po prostu inny kształt nawierzchni.Okrągłe koła świetnie się sprawdzają na płaskich drogach.Okazuje się, że niemal każdy kształt „koła” się sprawdzi, o ile zbudujemy dla niego odpowiednią drogę.

Modele pojazdów o kwadratowych kołach i dopasowanych do nich drogach można obejrzeć m.in. w CENTRUM NAUKI KOPERNIK w Warszawie, Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, Muzeum Nauki w Birmingham, Muzeum Matematyki w Nowym Jorku.

 

Opracowanie i rysunki w tekście: Jadwiga Kalabińska

Na podstawie:

Ian Stewart, Gabinet matematycznych zagadek, Wydawnictwo Literackie Sp. z o.o., Kraków 2011.

Galeria zdjęć