Eduscience

Muzeum Stworzenia (zdj. z www.viggers.com)

Czy geolodzy mają problem z kreacjonistami?

Piotr Olejniczak

Jakiś czas temu udzielałem wywiadu w „Antyradiu” na temat pracy geologów i przygotowywanej przez geologów „Nocy Naukowców” w Krakowie. W pewnym momencie padło pytanie, czy jako geolodzy mamy problemy z kreacjonistami?

Pytanie mocno mnie zaskoczyło i dałem nieco wymijającą odpowiedź, trochę żartobliwą, że nie chcę nikomu nadepnąć na odcisk, więc „pomidor!” [„Pomidor” to zabawa, w której jedna osoba zadaje różne pytania, a druga musi na nie odpowiadać „pomidor” zachowując całkowitą powagę, co wcale nie jest proste, bo ktoś może zapytać np. co masz w głowie zamiast mózgu ;-) ].
O sprawie właściwie zapomniałem, do czasu kiedy to przez przypadek przeczytałem artykuł na temat grupy działającej w Wielkiej Brytanii „Christians against dinosaurs”. Na popularnym portalu społecznościowym w grupie zamkniętej jest ponad 13 000 członków. Oczywiście, część z tej liczby, to osoby, które są tam z ciekawości – np. ja.
Niemniej jednak istotne jest to czym ta grupa się zajmuje. Według mojej opinii jest to odłam skrajnych kreacjonistów, którzy całkowicie serio i zupełnie dosłownie interpretują Biblię i zapisany w niej opis powstania świata, zwierząt i tak dalej. Grupa ta, została powołana do życia przez rodziców, którzy są oburzeni, że ich dzieci w szkołach publicznych są nauczane (według nich) nieprawdopodobnej bzdury jakoby miały istnieć kreatury zwane dinozaurami, czy też miała miejsce ewolucja. Rodzice Ci próbują przekonać innych i przede wszystkim władze oświatowe, że jedyna możliwa prawda zawarta jest w Biblii, a tam nie ma ani słowa o dinozaurach, czy ewolucji.
Jak ludzie ci tłumaczą istnienie skamieniałości, czy skamieniałych kości dinozaurów? Jako falsyfikat. Uznają oni, że paleontolodzy, niczym biblijni Faryzeusze, rozsiewają kłamliwą pogłoskę o istnieniu dinozaurów, by czerpać z tego ogromne korzyści, oczywiście finansowe.
Nie chcę komentować poglądów tych osób, bo mam do nich, jak i do każdego człowieka ogromny szacunek i uznaję, że każdy ma prawo do swojego zdania i swoich poglądów. Natomiast rozgłaszane przez nich argumenty i informacje są co najmniej śmieszne.
Nie ma się co nimi przejmować – tak można byłoby powiedzieć, ale tak łatwo się nie da, ponieważ kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych powstało Muzeum Stworzenia, czyli Muzeum Historii Naturalnej według kreacjonistów. Można tam zobaczyć wiele rekonstrukcji tak bajecznych, że aż zabawnych, np. triceratops (niewielki czworonożny, roślinożerny dinozaur z trzema rogami na głowie) zaprzęgnięty do pługa rolnego…
I tak, słusznie zauważacie – jedni kreacjoniści twierdzą, że dinozaury nie istniały, a inni uważają, że ludzie wykorzystywali je do uprawy roli, ale to nie istotne.
Kreacjoniści uważają, że zgodnie z Biblią, świat jaki znamy powstał nieco ponad 6000 lat temu. Wiedzę tą przekazują kolejnym pokoleniom, posiłkując się licznymi publikacjami na ten temat (żadna nie znalazła uznania w czasopismach naukowych), czy właśnie tak wspaniałymi inwestycjami (serio, naprawdę wspaniałymi, bo budynek Muzeum, rekonstrukcje i pomysł robią wrażenie!).
Niebezpieczne jest jednak to, że w samych USA jest ogromny odsetek ludzi uznających kreacjonizm za jedyne możliwe wytłumaczenie powstania świata, a wśród tych osób pojawia się sporo autorytetów, które niesłusznie atakują geologów i paleontologów. Jest to smutne zjawisko, bo nauka wymaga dyskusji, badania, doświadczeń, eksperymentów, analiz i zawsze jest otwarta na podważanie, ale warunek jest tak, że musi być ono potwierdzone czymś więcej niż stwierdzeniem „tak mówi Bóg”, którego nie jesteśmy w stanie sprawdzić.

Nauka opiera się na faktach, a teorie to najpewniejsze na daną chwilę odpowiedzi. Ewolucja, to teoria, tak samo jak grawitacja.

Nie znamy jeszcze wszystkich odpowiedzi na pytania związane z ewolucją, tak samo jak nie znamy wszystkich odpowiedzi na pytania związane z grawitacją, ale to nie znaczy, że ewolucja, czy grawitacja nie istnieje.
Odpowiadając na pytanie z samego początku: czy geolodzy mają problem z kreacjonistami? Odpowiem, że nie, bo mają oni swój światopogląd, który należy absolutnie szanować. Natomiast nauka ma argumenty, które każdy może sprawdzić.
Uznając zatem, że człowiek ma wolną wolę – wolno wybierać komu i w co chcemy wierzyć, lub nie, natomiast trzeba pamiętać, że każda decyzja może być obarczona błędem.

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Wygraj wyprawę życia z EDU-ARCTIC

Marzysz o arktycznej przygodzie? Chcesz zobaczyć, jak pracują naukowcy na dalekiej północy? Niestraszne CI łodzie, helikoptery, piesze wycieczki? Już w lipcu możesz wyjechać w „podróż życia” na Wyspy Owcze lub do Norwegii! Taką szansę daje…

Czytaj więcej

2 Krajowa Konferencja Scientix "Dobre praktyki STEM"

Serdecznie zapraszamy na 2. Krajową Konferencję Scientix „Dobre Praktyki STEM” dla nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, która odbędzie się w dn. 23-24.11.2018 r. w Warszawie. Zapisy właśnie ruszyły, a organizatorzy jak zwykle…

Czytaj więcej

Webinaria Scientix dla nauczycieli

Serdecznie zapraszamy na webinaria dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. W cztery kolejne środy o godzinie 15.00 zabierzemy Państwa w podróż do świata nauki. Pokażemy ciekawe materiały do pracy z uczniami i zaprezentujemy różne sposoby…

Czytaj więcej

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej