Eduscience

Eduscience

W dniach 5-6 czerwca 2014 r. uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Kwaskowie brali udział w wycieczce edukacyjnej do Belska i Warszawy. Udział w wycieczce był jednym z punktów realizowanej w szkole innowacji pedagogicznej pt. „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE”.

Dwudniowa wycieczka rozpoczęła się od zajęć w Rezerwacie Przyrody „Modrzewina”, gdzie zostaliśmy zapoznani z historią rezerwatu oraz pracą leśnika. Następnie uczestniczyliśmy w zajęciach w Centralnym Obserwatorium Geofizycznym IGF PAN w Belsku. Zajęcia były bardzo ciekawe i dotyczyły magnetyzmu ziemskiego, wykorzystania energii słonecznej, zjawisk pogodowych. Część zajęć odbywała się w  ogródku meteorologicznym. Mogliśmy sami zobaczyć i sprawdzić wykorzystanie i działanie baterii słonecznych oraz wziąć udział w odczytywaniu danych pogodowych. Każdy z nas chętnie uczestniczył w zajęciach prowadzonych przez dydaktyków z obserwatorium, co najlepiej pokazują zdjęcia i „las  rąk” zgłaszających się do udzielenia odpowiedzi.

Drugi dzień zaczął się także bardzo interesująco – mieliśmy zajęcia w IGF PAN w Warszawie, na których dowiedzieliśmy się dużo o wędrówce kontynentów i życiu w Arktyce i na Antarktydzie. Zajęcia w IGF to była prawdziwa nauka poprzez zabawę, aż żal było, że czas tak szybko płynął. Ostatnim etapem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk, gdzie wzięliśmy udział w zajęciach muzealnych. Dowiedzieliśmy się, że na terenach Polski żyły w dalekiej przeszłości nie tylko mamuty, ale także słonie leśne. Oglądaliśmy skamieniałe szczątki tych organizmów oraz kolorowe minerały. Olbrzymie wrażenie zrobiły na nas skamieniałości mamuta, np. olbrzymi ząb.

Z wycieczki przywieźliśmy duży zasób wiedzy i umiejętności, wspaniałe wspomnienia oraz trofea, czyli indeksy, do których zbieraliśmy stemple w kształcie niedźwiedzi polarnych. Zdobyta wiedza na długo pozostanie w naszej pamięci, a doznane wrażenia, nowo poznane miejsca, to bezcenne doświadczenia.

 

Monika Będkowska

Anna Balcerzak

 

Galeria zdjęć