Eduscience

Eduscience

Czy pamiętacie jeszcze nasz konkurs "Mój wymarzony Spitsbergen"? Jego zwycięzcy właśnie sięgają po swoją nagrodę. W środę rozpoczęła się ich wyprawa do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.

Kilka tygodni temu, po długiej i wyczerpującej rywalizacji rozstrzygnęliśmy konkurs "Mój wymarzony Spitsbergen". Uczniowie zmierzyli się z wymyślonym przez naszych dydaktyków testem wiedzy, rozwiązywali zadania problemowe, przygotowali prezentację na temat zjawiska przyrodniczego, które ich fascynuje. Na zakończenie musieli stanąć twarzą w twarz z poważną komisją.

W wyniku rozmów konkursowych bezkonkurencyjną okazała się trójka uczniów: Magdalena, Ewelina i Kordian. Wszyscy uczą się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie. 

Tegoroczne wakacje spędzą w położonej za kołem podbiegunowym północnym, Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.

Ich wyprawa rozpoczęła się w środę na Lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. Samolotem udadzą się do stolicy Svalbardu, Longyearbyen, skąd na pokładzie jachtu Eltanin dotrą do Stacji, gdzie czeka na nich wiele atrakcji. Obiecali, że jak tylko czas im na to pozwoli, będą dzielić się swoimi przeżyciami na naszym profilu na Facebooku. Zachęcamy do czytania, komentowania i oczywiście... lajkowania ;)

A w oczekiwaniu na nowe zdjęcia z wyprawy zachęcamy do zapoznania się z relacjami z ubiegłorocznej podróży na Spitsbergen:

Laureaci konkursu na Spitsbergenie

Uczniowie zdobywają Spitsbergen

Galeria zdjęć

Zegarmistrzowie języka

Postrzeganie czasu jest dla funkcjonowania ludzkiego umysłu kluczowe. Jego zaburzenie powoduje trudności np. w komunikacji językowej. Prowadzone przez nas badania pokazują, jak można naprawić zepsuty „zegar neuronalny” u osób z trudnościami…

Czytaj więcej

Co ma tundra do dwutlenku węgla?

Tundra to przykład biomu, czyli obszaru o określonym świecie roślinnym i zwierzęcym w danej strefie klimatycznej. Występuje głównie na półkuli północnej na obszarze Arktyki i pokrywa ok. 20% powierzchni Ziemi.

Czytaj więcej