Eduscience

Eduscience

W piątek 15 maja 2015 roku, na terenie Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika, odbył się Festiwal Nauki EDUSCIENCE. To już niestety ostatnie takie wydarzenie w tym roku szkolnym, ale dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów miejscowego gimnazjum, którzy przygotowali własne pokazy naukowe, miał on szczególny charakter.


W oficjalnym rozpoczęciu Festiwalu wzięli udział: Pani Ewa Leszczyńska – Zastępca Burmistrza Miasta Sierpc, Pani dr Agata Goździk, kierownik projektu EDUSCIENCE z Instytutu Geofizyki PAN oraz Pan Edmund Sigiel, dyrektor miejscowego Gimnazjum.

Festiwal Nauki miał charakter imprezy plenerowej. Na głównej scenie animatorzy  przeprowadzali magiczne eksperymenty – pokazy „Naukowe SHOW na scenie". Były też wywiady z Gośćmi Specjalnymi Festiwalu. Prowadzący imprezę konferansjer zapraszał na scenę ochotników, którzy mogli wziąć udział w konkursach tematycznych. Dużo emocji wzbudziły turnieje wymagające użycia telefonów komórkowych, na co dzień niechętnie widzianych w szkole. Nagrody czekały także na tych, którzy poprawnie rozszyfrowali naukowe rebuznaki.

W kilkunastu namiotach zlokalizowanych na terenie Festiwalu odbywały się pokazy tematyczne, w których mogli bezpośrednio uczestniczyć uczniowie i ich opiekunowie. Były to między innymi: zagadkowe jajka, chemia w kuchni, właściwości ludzkiego mózgu, narządu wzroku i słuchu, pokazy mikroskopowe, magnesy i magnetyzm i in. Uczniowie gimnazjum sprawili nam miłą niespodziankę aktywnie włączając się w przygotowanie imprezy. W ich własnych stoiskach można było zobaczyć na żywo wybuch wulkanu, poeksperymentować z modelem Ziemi prezentującym ruch obrotowy i obiegowy. Dużą atrakcją przygotowaną przez młodzież była także możliwość prowadzenia obserwacji  mikroskopowych oraz prac nad budową i programowaniem robota.

Główną atrakcją był Gość Festiwalu, Karol Wójcicki – dziennikarz popularnonaukowy znany jako prezenter prowadzący program Science Show w TVN Turbo. Opowiadał o swojej pasji, podpowiadał kiedy i dlaczego należy spoglądać w niebo. Uczył także, jak zbudować własną rakietę i tłumaczył zasadę jej działania.

Dużą popularnością cieszył się także namiot Centrum Studiów Polarnych KNOW, w którym można było spotkać się z polarnikami z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Z ogromną pasją opowiadali o tym, jakie badania prowadzi się w obszarach polarnych, jakie korzyści one przynoszą, a także o tym, jak wygląda życie codzienne za kołem podbiegunowym. Nie zabrakło również gier edukacyjnych i zabaw dla dzieci oraz innych działań nawiązujących do charakteru Festiwalu.

Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem  uczniów  i nauczycieli szkół  z terenu powiatu sierpeckiego. Wzięło w nim  udział 940 osób. Każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie.

Tekst: Na podstawie relacji p. Józefa Urbańskiego, nauczyciela w Gimnazjum Miejskim  w Sierpcu.

Źródło fotografii: Archiwum Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu

Wygraj wyprawę życia z EDU-ARCTIC

Marzysz o arktycznej przygodzie? Chcesz zobaczyć, jak pracują naukowcy na dalekiej północy? Niestraszne CI łodzie, helikoptery, piesze wycieczki? Już w lipcu możesz wyjechać w „podróż życia” na Wyspy Owcze lub do Norwegii! Taką szansę daje…

Czytaj więcej

2 Krajowa Konferencja Scientix "Dobre praktyki STEM"

Serdecznie zapraszamy na 2. Krajową Konferencję Scientix „Dobre Praktyki STEM” dla nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, która odbędzie się w dn. 23-24.11.2018 r. w Warszawie. Zapisy właśnie ruszyły, a organizatorzy jak zwykle…

Czytaj więcej

Webinaria Scientix dla nauczycieli

Serdecznie zapraszamy na webinaria dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. W cztery kolejne środy o godzinie 15.00 zabierzemy Państwa w podróż do świata nauki. Pokażemy ciekawe materiały do pracy z uczniami i zaprezentujemy różne sposoby…

Czytaj więcej

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej