Eduscience

Eduscience

W dniach 24 – 25 marca 2014r. uczniowie klasy IIb Zespołu Szkół Publicznych w Łasinie wraz z opiekunami p. I. Barańską i p. S. Kwiatkowską uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Gdyni i Helu, realizowanej w ramach Projektu EDUSCIENCE.

Pierwszego dnia wycieczki odwiedziliśmy Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie. W trakcie zajęć w Instytucie uczniowie wzbogacali swoją wiedzę na temat organizmów żyjących w wodzie morskiej, samodzielnie pobierali próbki wody z Bałtyku (co przy tak silnie wiejącym wietrze wcale nie było proste) i sprawdzali jej czystość, rozwiązywali różnorodne zadania, a także przeprowadzali doświadczenia chemiczne.

Noc spędziliśmy w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Gdańsku. Było to nowe dla większości dzieci przeżycie, bowiem był to ich pierwszy nocleg poza domem bez rodziców. Wszyscy spisali się jednak na medal.

Drugiego dnia odbyły się zajęcia w Błękitnej Szkole Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Sam przejazd autokarem na Hel był atrakcją. Mogliśmy podziwiać piękno nadmorskiego krajobrazu i słuchać interesujących opowieści pani przewodnik. W Błękitnej Szkole dzieci usłyszały wiele ciekawych informacji na temat życia fok, miały również okazję z bliska obserwować foki podczas karmienia i zabaw w wodzie, a także zobaczyć małą foczkę, która niedawno przyszła na świat.

Pomimo niesprzyjającej pogody, wycieczka udała się. Wróciliśmy pełni wrażeń.

 

 Irena Barańska

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej