Eduscience

Eduscience

„Zabawa jest nauką, nauka – zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki” (Glenn Doman). Przekonali się o tym uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu, 9 stycznia 2014 roku, uczestnicząc w pikniku naukowym zorganizowanym przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, w ramach projektu EDUSCIENCE. W tym innowacyjnym projekcie uczestniczy klasa Va naszej szkoły.

Spotkanie zainaugurowała Pani Dyrektor Beata Dzięcioł, która przywitała zaproszonych gości, uczniów i nauczycieli. Byli wśród nich uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 z Legionowa i Szkoły Podstawowej nr 1 z Kobyłki. Następnie uroczystego otwarcia Pikniku dokonał Burmistrz Tłuszcza Pan Paweł Bednarczyk, a potem rozpoczął się pokaz naukowy, jakiego jeszcze w naszej szkole nie było. Obejrzeliśmy bardzo efektowne show łączące ze sobą fizykę niskich temperatur i chemię ognia. Organizatorzy zaprezentowali unikalne właściwości ciekłego azotu, szczególnie interesujące okazały się oczywiście te wybuchowe. Oglądaliśmy też różne barwy ognia, w zależności od spalanych pierwiastków. Obserwowaliśmy wpływ objętości na siłę eksplozji. Pokazom towarzyszyły ogromne emocje ze strony publiczności.

     Kolejnym etapem Pikniku były warsztaty naukowe. Uczniowie mogli samodzielnie zbudować własnego Nurka Kartezjusza, stworzyć niesamowitą zabawkę ze śmieci, zbudować telefon sznurkowy, wyprodukować dwutlenek węgla, oszacować, a następnie zbadać objętość brył i pobawić się oddziaływaniami elektrostatycznymi na swojej własnej elektrostatycznej gwieździe. Każdy z uczestników warsztatów zamieniał się w małego naukowca, odkrywając przeróżne właściwości substancji, które znamy z życia codziennego.

     Dużą popularnością cieszyły się stanowiska samoobsługowe, szczególnie to, przy którym można było wykonać kwadratowe bańki mydlane. Uczniowie sprawdzali też za pomocą dużego bębna, w jaki sposób, w postaci zaburzeń cząstek powietrza rozchodzi się dźwięk, bawili się w nawigatorów balonów, obserwowali zjawisko odbicia lustrzanego.

     Niesamowitym przeżyciem była wizyta w  przenośnym planetarium. Uczniowie mogli obejrzeć gwiazdozbiory, które są widoczne na niebie na terenie Polski oraz poznać budowę Układu Słonecznego. Poszczególne planety przesuwały się nad ich głowami, aż chciało się je dotykać. Razem ze Słońcem wędrowali po niebie w ciągu czterech pór roku oraz poznali fazy Księżyca. Była to fascynująca lekcja astronomii.

     Dla klas – uczestników Projektu Eduscience, przygotowano specjalne zajęcia dydaktyczne. Klasa Va udała się w podróż w głąb człowieka. Uczniowie dowiedzieli się gdzie leżą i jaką mają funkcję poszczególne organy oraz wysłuchali bicia swego serca. Doskonale sprawdzili się również praktycznie, bezbłędnie składając z pojedynczych elementów model budowy wewnętrznej człowieka. Na zakończenie zajęć odbył się quiz podsumowujący z nagrodami – logicznymi układankami.

     Na zakończenie Pikniku odbyło się losowanie nagród wśród uczniów, którzy uczestniczyli w warsztatach. Szczęście uśmiechnęło się do czwórki uczniów naszej szkoły.

    Piknik okazał się niesamowitą przygodą, niezwykłym spotkaniem z nauką, która cały czas nas zadziwia i zaskakuje. Rozbudził ciekawość świata, pasje badawcze, na pewno przyczyni się w przyszłości do zwiększenia liczby młodych naukowców.

     Bardzo dziękujemy organizatorom Pikniku za fantastyczne zajęcia i moc wrażeń!

Anna Czajkowska

 

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej