Eduscience

Eduscience

W dniach 19-20.05.2014 roku, klasa II „a” ze Szkoły Podstawowej numer 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku, realizując program EDUSCIENCE uczestniczyła w wycieczce dydaktycznej do Obserwatorium Sejsmologicznego w Książu.

Przygoda zaczęła się od spotkania z bardzo sympatyczną Panią przewodnik, która od razu podbiła serca wszystkich uczestników wycieczki. Po zapoznaniu się z najbliższą okolicą, udaliśmy się na zajęcia do Obserwatorium Sejsmologicznego. Dzieci zobaczyły, co to jest sejsmograf oraz czego można dowiedzieć się dzięki badaniom fal sejsmicznych. Zgłębiły tajniki wiedzy z zakresu geometrii, poznały różnicę między okręgiem, a kołem, na podstawie ogórka zielonego. Uczestnicy zajęć rozpoznawali różne figury geometryczne
i z zaciekawieniem wykonywali powierzane im zadania. Następnie udaliśmy się na przepyszny obiad, aby ponownie wrócić do Zamku Książ, by go zwiedzić. Dzieci podziwiały niecodzienne wnętrza, z zaangażowaniem uczestniczyły w lekcji muzealnej, oraz prelekcji na temat historii Zamku. Szczególnie bliska i fascynująca okazała się dla nich legenda o księżnej Daisy- wprowadziła ona nieco fantazji wśród najmłodszych. Po lekcji na temat Zamku, nastąpiło ponowne spotkanie z naukowcami z Obserwatorium Geofizycznego, którzy sprawili uczestnikom ogromną niespodziankę, gdyż umożliwili im obserwację „plam” na Słońcu. Po niecodziennym wydarzeniu, udaliśmy się na spacer jedną z kilku ścieżek dydaktycznych. Dzieci zapoznały się z topografią okolicy, oraz uczyły się rozpoznawać różne gatunki drzew
i krzewów. Po ponownym powrocie do Zamku, przenieśliśmy się w podróż w odległe miejsca Układu Słonecznego. Stało się to możliwe, dzięki panu Tomaszowi Lewickiemu, który w Planetarium zaprezentował seans muzyczno-słowny „DZIECI PANA ASTRONOMA”. Wraz z dziećmi pana Astronoma:Teleskopką i Teleskopkiem, wędrowaliśmy po niebie
 i Ziemi, odsłaniając tajemnicę Wszechświata. Poznaliśmy gwiazdozbiory i legendy o nich. Tym miłym akcentem zakończyliśmy dzień pierwszy i udaliśmy się do miejsca noclegowego.

Nazajutrz rano, w wyśmienitych humorach powitaliśmy piękny poranek. Następnie udaliśmy się do Karłowa, aby zdobyć Sczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Gór Stołowych. Na szczyt prowadziła nas droga, zbudowana z 667 kamiennych stopni. Odwiedziliśmy też zapierający dech w piersiach punkt widokowy. Zwiedziliśmy również Park Narodowy Gór Stołowych.

W drodze powrotnej dużo frajdy sprawiło nam przejście pomiędzy wąskimi szczelinami. Ze zdziwieniem reagowaliśmy na różne kształty, które były niesamowite. Z żalem pożegnaliśmy naszą panią przewodnik, gdyż musieliśmy udać się w drogę powrotną.

Wycieczka do Książa, była niezapomnianą przygodą dla każdego z uczestników. Nauka poprzez zabawę, rozbudzenie ciekawości świata wśród najmłodszych oraz ciekawe legendy to dla dzieci nie lada atrakcja. Piesza wędrówka sprawiła wszystkim wiele radości i dała możliwość do podziwiania fauny oraz flory. Wspomnienia związane z wycieczką zostawią na długi czas ślad w naszej pamięci.

Autor tekstu: Malwina Zielińska

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej