Eduscience

Eduscience

W dniach 22-23 maja 2014r. uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Trębkach uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Świdra i Warszawy. Po powrocie podzielili się z nami swoimi wrażeniami z wyprawy.

Czwartek, wczesny ranek – zbiórka przed szkołą i wyruszyliśmy w drogę do Warszawy, gdzie przed Muzeum Ziemi PAN spotkaliśmy się z pilotem. Muzeum zajmuje się ochroną dziedzictwa geologicznego Ziemi, prowadzi badania naukowe. Pracownik naukowy poprowadził dla nas ciekawe zajęcia, opowiadał o historii geologicznej Ziemi, jej budowie oraz przyczynach powstawania wybuchów wulkanów, trzęsień Ziemi i innych zjawiskach. Obejrzeliśmy kolekcję liczącą ok. 175 tys. obiektów, a wśród nich okazy kopalnej flory i fauny, minerałów i skał oraz meteorytów. Próbowaliśmy wyobrazić obie wielkość mamuta na podstawie oglądanych fragmentów kości – była to nie lada trudna sprawa.

Następnym przystankiem naukowym był Ogród Botaniczny PAN w Powsinie. Jest to jedno z nielicznych miejsc, gdzie można zobaczyć tak wielką różnorodność drzew i krzewów. Najwięcej informacji uzyskaliśmy na temat roślin trujących, poznaliśmy ich pokrój i charakterystyczne cechy. W czasie naszego pobytu w Ogrodzie zachwycająco kwitły rododendrony – wszystkie barwy świata. Po zajęciach ok. godziny 1900 zjawiliśmy się w ośrodku wypoczynkowym „ Śródborowianka” w Otwocku.

W piątek przygodę z nauką rozpoczęliśmy w Obserwatorium Instytutu Geofizyki PAN w Świdrze. Najciekawsze dla nas były opowieści o badaniach naukowych na Spitsbergenie. Wiemy już teraz jak powstają długoterminowe i dniowe prognozy pogody, jak zmieniła się technika wykonywania obserwacji i zapisywania wyników. Popołudnie spędziliśmy nad rzeką Świder. Wielokrotnie słyszeliśmy, że rzeka niszczy i buduje. Dzięki obserwacjom wiemy, jak to się odbywa. A zmarszczki od dziś będą nam się kojarzyć z rzeką, a nie tylko z ludźmi w podeszłym wieku.

Dziękujemy naszym dydaktykom Pani dr inż. Ewie Zaraś-Januszkiewicz, Panu dr. Markowi Kubickiemu i Panu dr. Jerzemu Giżejewskiemu, którzy zafascynowali nas swoją ogromną wiedzą. Fajnie i ciekawie było, ale ok. godziny 1600 musieliśmy wyruszyć w drogę powrotną do Trębek. Na miejscu byliśmy ok. godziny 2000, gdzie czekali na nas rodzice.

Uczniowie kl. II Szkoły Podstawowej w Trębkach

Galeria zdjęć

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej