Eduscience

W dniu 26 września 2014 roku w Chełmie na Placu Łuczkowskiego w godz. od 10:00 do 16:00 odbył się Festiwal Nauki EDUSCIENCE. Organizatorami Festiwalu był Instytut Geofizyki PAN w Warszawie oraz Urząd Miasta Chełm. Festiwal organizowany został w ramach projektu pn. "Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno – przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i przeczytania relacji z Festiwalu, która znajduje się TUTAJ.


Słów kilka o mieście:

Chełm to największe polskie miasto przy granicy Unii Europejskiej, drugie pod względem liczby ludności w województwie. Dawna stolica królestwa, księstwa, województwa i ziemi chełmskiej. Jest to  gród o ponad tysiącletniej historii, zamieszkiwany przez prawie 70 tysięcy osób. Historyczne położenie geopolityczne Chełma na styku Polski i Rusi, katolicyzmu i prawosławia, decyduje o ogromnym bogactwie dziejowym tego regionu. Na przestrzeni wieków miasto zamieszkiwali katolicy, prawosławni, unici, żydzi i protestanci, tworząc mozaikę narodowości, kultur, wyznań i języków. Ślady ich współistnienia do dziś są widoczne w nazewnictwie, zabudowie, tradycji i klimacie miasta.                                                               

Jednym z najciekawszych obiektów Chełma jest unikatowa w skali Europy i świata zabytkowa Kopalnia Kredy. To labirynt tajemniczych chodników wykutych w pokładach kredy. Niezapomniane wrażenia przynosi wędrówka tonącymi w mroku białymi korytarzami, tym bardziej, że w jednej z komór pojawia się Duch Bieluch – legendarny opiekun kredowego królestwa. Osobliwy urok staromiejski tworzą liczne zabytki architektury, głównie świątynie barokowe z widoczną z daleka Wysoką Górką, będącą kolebką miasta z bazyliką pw. NNMP, najstarszym obiektem Chełma – Bramą Uściługską oraz dzwonnicą, stanowiącą doskonały punkt widokowy.  W  pobliżu znajdują się ruiny unikatowego zamku króla Rusi  - Daniela Romanowicza. Najcenniejszym zabytkiem Chełma jest barokowy kościół pw. Rozesłania Św. Apostołów ze wspaniałymi polichromiami autorstwa Józefa Meyera. Inne obiekty zabytkowe zlokalizowane w centrum miasta to cerkiew, synagoga, pałac Kretschmarów, zabytkowa zabudowa przy Pl. Łuczkowskiego.

We wschodniej części miasta znajduje się niezwykła dzielnica "Dyrekcja" (jedna z największych inwestycji II RP) powstała w związku z planami przeniesienia do Chełma siedziby Okręgowej Dyrekcji PKP z Radomia. Zabudowa osiedla, zgodnie z pierwotnym planem, z lotu ptaka miała przypominać orła.  Współczesny Chełm to ośrodek miejski będący centrum edukacyjnym, kulturalnym, sportowym i turystycznym. Utworzona na terenie miasta Specjalna Strefa Ekonomiczna „EURO- Park Mielec” wraz z dogodną lokalizacją i zasobem terenów inwestycyjnych sprawia, że miasto jest również miejscem przyjaznym przedsiębiorcom.

Załączniki