Eduscience

Eduscience

"Współczesne dzieci nazywane są dziećmi sieci, czyli tzw. sieciakami, pokoleniem „kopiuj-wklej”, pokoleniem Google’a bądź Internetu, pokoleniem kciuka, czy też (...) „urodzonymi z myszką w ręku”. Nazwy te wyraźnie wskazują na silnie zanurzenie młodego pokolenia w świecie mediów, głównie Internetu, choć wczesne dzieciństwo jest raczej telewizyjne niż komputerowe. Z pewnością dzisiejsze młode pokolenie jest pierwszym pokoleniem homo mediens." Prof. Janusz Morbitzer

Realizując Projekt Eduscience w pracy ze swoimi uczniami, warto korzystać z ogromnych zasobów internetowych, które dostarczają dzieciom nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim dobrej zabawy. Młode pokolenie jest bardzo zainteresowane pracą z multimediami, co można traktować jako znakomitą okazję do wskazania im wartościowych i interesujących portali edukacyjnych. Strony takie są równocześnie doskonałym źródłem wiedzy, pomysłów, rozwiązań metodycznych dla nauczycieli, którzy przygotowują lekcje dla swoich podopiecznych. Projekt Eduscience zajmuje się szerzeniem wiedzy z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, dlatego zaprezentuję podstawowe informacje o kilku portalach dotyczących nauk przyrodniczych.

Strona Ministerstwa Środowiska http://dzieci.mos.gov.pl/

Grupa docelowa: dzieci w wieku 3-11 lat oraz nauczyciele. Głównym celem jest edukacja dzieci przez zabawę. Zając Maurycy wprowadza dzieci w ekoświat. Ten serwis to znakomite źródło informacji i pomysłów dla rodziców i nauczycieli na wprowadzenie ekotreści w życie codzienne i zajęcia szkolne.



Interaktywna strona do zdobywania wiedzy o przeszłości www.archeodzieciaki.pl

Grupa docelowa: dzieci w wieku 3-12 lat oraz nauczyciele i rodzice. Strona ma na celu wyjaśnienie w przejrzysty i przyswajalny sposób skomplikowanych procesów twórczych czy metod badawczych wykorzystywanych w pracy przez archeologów (m.in.: transformację osad i osiedli ludzkich, zmiany środowiska naturalnego).

 

Strona Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków - www.otopjunior.org.pl

Serwis przeznaczony dla dzieci i młodzieży oraz nauczycieli . Wprowadza użytkowników
w świat ptaków, poprzez gry, układanki, quizy, malowanki. Zachęca do udziału w wielu akcjach, np. „Europejski Dzień Ptaków”, „Światowy Dzień Ptaków Wędrownych”, „Spring Alive” i wiele innych.


Serwis internetowy Lasów Państwowych www.erys.pl

Serwis przeznaczony dla dzieci i młodzieży oraz nauczycieli. Upowszechnia wiedzę o środowisku leśnym i zrównoważonej gospodarce leśnej. Treści w serwisach są dostosowane do różnych grup odbiorców. Przewodnikiem po lesie jest Ryś Eryś, który proponuje dzieciom i młodzieży różnorodne gry i zabawy, prezentacje multimedialne, multimedialną encyklopedię leśną  „Leśnotekę”, konkursy, blogi, galerię i forum. Nauczyciele znajdą tu scenariusze zajęć, oparte na treściach wortalu.



Serwis Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego http://www.kula.gov.pl/

Serwis przeznaczony dla dzieci oraz nauczycieli i rodziców. Użytkownicy mają możliwość poznania historii Polski, jej zabytków, legend,   postaci historycznych i legendarnych oraz ciekawych miejsc w naszym kraju. Nauczyciele znajdą tu kilkanaście propozycji pracy metodą projektów.


Portal opracowany i prowadzony przez Ośrodek Rozwoju Edukacji http://www.scholaris.pl/

Portal przeznaczony dla nauczycieli. Proponuje wiele ciekawych lekcji i materiałów interaktywnych typu: filmy, prezentacje multimedialne, zdjęcia. Jest źródłem ciekawych i rzetelnych informacji dotyczących wielu przedmiotów na wszystkich etapach edukacji od wychowania przedszkolnego do szkół ponadgimnazjalnych.


Elementy multimedialne to atrakcyjna forma edukacji dla dzieci, które dużo czasu spędzają przy komputerze, korzystając z internetu, ale najczęściej nie znają edukacyjnych zasobów sieci. Ważnym zadaniem nauczycieli jest więc wskazanie uczniom wartościowych pod względem edukacyjnym stron internetowych, które uczą – bawiąc. Dzieci łatwo chłoną wiedzę, są otwarte, mają naturalną ciekawość świata, czerpią radość z jego poznawania. Zaprezentowanie edukacyjnych stron internetowych na lekcji może być elementem wzbogacającym i urozmaicającym zajęcia. Najważniejszą ich cechą jest jednak interaktywność, która łączy się z możliwością aktywnego uczestniczenia w procesie edukacji poprzez oglądanie, modyfikowanie, kształtowanie. Najlepiej jeśli lekcja multimedialna z wykorzystaniem edukacyjnych stron internetowych może odbywać się w sali z komputerami dla uczniów lub z tablicą interaktywną. Serwisy edukacyjne mogą stać się także okazją do wspólnego działania dzieci z rodzicami oraz nauczycielami.


Tekst: Ewa Stolarczyk


Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej