Eduscience

Pamiętajcie o bezpieczeństwie, tylko wtedy będziecie mogli w pełni cieszyć się ze znalezisk! (fot. P. Olejniczak)

Geologiczne wakacje

Piotr Olejniczak

Czas wakacji to czas przygód. Geologia, to również przygoda :)

Zaczęły się wakacje. Wiele osób będzie podróżowało po naszym kraju, wiele osób będzie penetrowało nieznane okolice swojego zamieszkania, a niektórzy być może z przyjaciółmi poszukiwało nowych wrażeń.
Część z Was będzie na pewno rozglądać się również za skarbami, które można znaleźć pod naszymi stopami.
Jeśli będziecie przemierzać góry, lasy, doliny, wąwozy i wiele różnych krajobrazowych rozmaitości pamiętajcie o kilku ważnych zasadach. Pierwszą i najważniejszą z nich jest bezpieczeństwo!
Jeśli namówicie rodziców, albo znajomych do wspólnych poszukiwań minerałów, skamieniałości, czy arcyciekawych skał, pamiętajcie, aby w pierwszej kolejności zadbać o swoje bezpieczeństwo, aby pasja nie przeobraziła się w niebezpieczeństwo. Ruszając w teren, zawsze należy mieć ze sobą odpowiednie obuwie, adekwatne do terenu, w który ruszacie. Jeśli na przykład wybieracie się do kamieniołomu, to musicie mieć ze sobą twarde, mocne i wytrzymałe obuwie, któremu niestraszne będą potknięcia o skały, albo kawałek skały, który przypadkiem na nie spadnie. Świetnie byłoby, gdyby każdy miał kask, o czym zazwyczaj się zapomina, a co chroni nas przed niejednym guzem, jeśli podejdziemy zbyt blisko niezabezpieczonej ściany albo jeśli odłamek skały poleci w naszą stronę.
Będąc w kamieniołomie, należy zawsze trzymać się z dala od ścian i minimalizować czas znajdowania się w ich pobliżu. Ściany nieczynnych kamieniołomów są niszczone przez wodę i wiatr, a także temperaturę, więc nigdy nie wiadomo gdzie może się odłamać jakiś kawałek skały i trafić niefartownie blisko nas.
Nigdy nie chodźcie sami, miejcie ze sobą zawsze osobę, która będzie Wam towarzyszyć i pomagać, dobrze, żeby była to osoba pełnoletnia, jeśli sami nie macie ukończonych 18. lat.

Wyjątkowo w kamieniołomie zawsze najpierw patrzymy co jest nad nami i oceniamy bezpieczeństwo, a dopiero później patrzymy pod nogi i poszukujemy tego co nas interesuje.

Inne zasady są ogólnie znane i dużo o nich mówić nie trzeba, bo każdy z nas powinien o nich zawsze pamiętać:
- zawsze mówimy komuś bliskiemu dokąd idziemy i kiedy spodziewamy się wrócić
- zabieramy ze sobą odpowiedni prowiant, wodę i wszystko co będzie nam potrzebne w terenie
- zawsze zabierajcie ze sobą naładowany telefon komórkowy
- nigdy nie chodźcie w pojedynkę
- nie narażajcie siebie na niepotrzebne ryzyko

I na koniec, pamiętajcie, że poszukiwania okazów to niezwykle ciekawa i pasjonująca sprawa, ale przed swoją pasją myślcie o swoim bezpieczeństwie i zdrowiu!
Przyjemnych poszukiwań!

P.S.
W najbliższych dniach powiem Wam gdzie w różnych rejonach Polski można znaleźć, lub zobaczyć coś bardzo ciekawego pod kątem geologicznym ;)
Udanych wakacji!

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej