Eduscience

Środek nocy polarnej

Krzysztof Grabiec

Końcówka grudnia to dla zimowników czas szczególny nie tylko ze względu na ważne dla nas wszystkich Święto Bożego Narodzenia, ale i połowa nocy polarnej.

22-24 grudnia słońce jest najdalej od bieguna północnego. W tym czasie w Hornsundzie dzień od nocy niczym się nie odróżnia, chyba że któreś z nas ma dobrze ustawiony zegarek J. Jedynie gdzieś daleko na horyzoncie, od południowej strony fiordu i tylko gdy nie wieje i jest bezchmurnie można ledwo dojrzeć bladą łunę przypominającą o słońcu. Po niespełna dwóch miesiącach w egipskich ciemnościach, widok dodający otuchy.

Jednocześnie jest to dla naszej wyprawy połowa przygody ze Spitsbergenem. A podobno ta druga jest ciekawsza, dlatego serdecznie zapraszam do śledzenia naszych wpisów na blogu i facebooku w nowym roku.

Galeria zdjęć

2 komentarze

foka56

2 stycznia 2015, 14:03

Życzę Wam ciekawej tej drugiej połowy pobytu :). No i czekam na więcej zdjęć!

ela

21 stycznia 2015, 13:26

Cieszy nas to, że coraz bliżej macie do spotkania ze słońcem, ale gdzie te wpisy do śledzenia? To już 21 stycznia!!!

Dodaj komentarz

Zegarmistrzowie języka

Postrzeganie czasu jest dla funkcjonowania ludzkiego umysłu kluczowe. Jego zaburzenie powoduje trudności np. w komunikacji językowej. Prowadzone przez nas badania pokazują, jak można naprawić zepsuty „zegar neuronalny” u osób z trudnościami…

Czytaj więcej

Co ma tundra do dwutlenku węgla?

Tundra to przykład biomu, czyli obszaru o określonym świecie roślinnym i zwierzęcym w danej strefie klimatycznej. Występuje głównie na półkuli północnej na obszarze Arktyki i pokrywa ok. 20% powierzchni Ziemi.

Czytaj więcej