W pogodne dni można czasem zaobserwować chmury o niezwykłych kształtach. Wśród nich wyróżniają się chmury soczewkowate. Chmury te ze względu na swój charakterystyczny, talerzowaty kształt oraz fakt, że są one nieruchome, brane są czasami za UFO.
Altocumulus lenticularis, bo tak się je inaczej nazywa, są chmurami piętra średniego, występującymi na wysokości od ok. 3 do 18 kilometrów ponad powierzchnią Ziemi.
Wszystkie chmury powstają w wyniku kondensacji pary wodnej w kropelki wody i kryształki lodu, jednak powstawanie chmury soczewkowej uzależnione jest od kilku dodatkowych czynników.
Chmury te występują głównie w pobliżu masywów górskich, gdzie w wynoszonym nad wierzchołki gór schłodzonym powietrzu, powstaje na drodze kondensacji chmura. Powietrze opadając niżej ociepla się i chmura zanika, ponieważ cieplejsze powietrze może zgromadzić w sobie więcej pary wodnej niż zimne. Chmury soczewkowe utrzymują się więc tylko na grzbietach tych przepływających przez bariery górskie mas powietrza.
Wyglądają one na nieruchome, jednak ciągle zanikają, przez ocieplanie się powietrza i ciągle są też odbudowywane przez napływ zimnego powietrza znad gór. Kiedy ruch powietrza jest stabilny, a jego wilgotność nie waha się – wówczas panują idealne warunki do obserwacji tych niezwykłych chmur.
Autor: Liliana Keslinka-Nawrot