Eduscience

Festiwal Nauki w Krotoszynie przygotowany na terenie Zespołu Szkół nr 2 przyciągnął prawie dwa tysiące zainteresowanych osób!

Pierwszy dzień wydarzenia zorganizowany został dla uczniów, którzy podczas ciekawych warsztatów w specjalnie przygotowanych salach mieli szansę wykonywać eksperymenty naukowe.

Kolejny dzień, otwarty dla wszystkich zainteresowanych miał miejsce na boisku Zespołu Szkół
nr 2 w Krotoszynie. W namiotach tematycznych działy się rzeczy zadziwiające,
w każdym przeprowadzaliśmy badania z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych. Na scenie głównej natomiast oprócz widowiskowych eksperymentów obejrzeć można było pokazy taneczne i teatralne przygotowane przez uczniów szkoły.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z Festiwalu Nauki w Krotoszynie, który znajduje się tutaj.

 

Krotoszyn

Krotoszyn położony jest w południowej części województwa wielkopolskiego, blisko granicy
z województwem dolnośląskim i w połowie drogi między Poznaniem a Wrocławiem. Powierzchnia miasta i gminy wynosi 259 km2, z czego na miasto przypadają 23 km2. Gminę zamieszkuje 41 tysięcy osób, z czego 30 tysięcy mieszka w samym Krotoszynie. Miasto zostało założone w 1415 roku.

Miasto i Gmina prowadzą 5 przedszkoli, 19 oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, 14 szkół podstawowych i 8 gimnazjów. Ważnym elementem organizacji krotoszyńskiej oświaty są oddziały integracyjne, w których wychowaniem i nauką wspólnie
z dziećmi zdrowymi objęte są dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Duże sukcesy odnoszą uczniowie klas sportowych szkół podstawowych miasta Krotoszyn.

Ożywioną działalność prowadzi Krotoszyński Ośrodek Kultury, Krotoszyńska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Regionalne. Kalendarz imprez kulturalnych obejmuje konkursy literackie, muzyczne, plastyczne, plenery malarskie, wystawy fotograficzne, koncerty, przeglądy teatralne i filmowe, festyny, turnieje tańca.

Miasto organizuje zawody i mityngi o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i regionalnym, w takich dyscyplinach jak: zapasy, sumo, karate, lekkoatletyka, pływanie, zawody strzeleckie, wędkarstwo, tenis stołowy i ziemny oraz rozgrywki w piłce nożnej, ręcznej, siatkówce
i korfballu. Z imprez masowych na podkreślenie zasługują: bieg Krotosa, Bieg Sokoła i Bieg Wiosny.

Najbardziej reprezentacyjnym i charakterystycznym budynkiem Krotoszyna jest ratusz, zbudowany w 1689 roku. Obecny wygląd zawdzięcza on przebu dowie z końca XIX wieku. Na uwagę zasługują też wszystkie krotoszyńskie kościoły (np. kościół św. Jana Chrzciciela zbudowany w latach 1592–1597, drewniany kościół św. św. Fabiana i Sebastiana z 1572 r., drewniany kościół św. Marii Magdaleny z 1755 r.). Ciekawym obiektem jest umiejscowiony
w parku miejskim pałac Gałeckich z końca XVII wieku, dawna siedziba właścicieli miasta.

Źródła zdjęć miasta Krotoszyn:

www.krotoszyn.fotopolska.eu

www.pl.wikipedia.org

www.regionwielkopolska.pl

Załączniki