Eduscience

Na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu spotkaliśmy się po raz ósmy w ramach Festiwalu Nauki. Zainteresowani przekonali się że nauka potrafi być naprawdę dobrą zabawą!

Uczestnicy imprezy mieli niepowtarzalną szansę na sklonowanie smoka, zrobienie baterii z cytryny czy ziemniaka, a także na wywołanie własnego pioruna. Liczne nagrody i niespodzianki przyciągały wielu chętnych.

Oprócz pokazów naukowych na scenie i eksperymentów w namiotach Festiwal uświetniły występy zespołów Raciborskiego Centrum Kultury takie jak: Zespół Skaza, Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha”, zespół wokalny PERSPEKTYWA oraz Klub Poezji Śpiewanej ATLANTYDA.

Zapraszamy do zapoznana się ze szczegółową relacją z Festiwalu Nauki w Raciborzu oraz do obejrzenia fotorelacji, która znajduje się TUTAJ.

_____________________________________________________________________________________

RacibórzRacibórz to najstarszy ośrodek miejski województwa śląskiego z bogatym dziedzictwem kulturowo-historycznym. Ponadtysiącletnia historia miasta spowodowała, że znajdują się w nim zabytki architektury i sztuki z prawie wszystkich epok.

Część zachowana do dziś decyduje o szczególnym kolorycie miasta.

Można tu zobaczyć takie osobliwości jak najstarszy w Polsce późnogotycki piec kaflowy, odnaleziony na terenie piastowskiego zamku z końca XV w. W tym zamku także można podziwiać kaplicę zamkową – perłę śląskiego gotyku, porównywaną do paryskiej Sainte-Chapelle.

Atrakcją Muzeum w Raciborzu jest mumia Egipcjanki sprzed 2000 lat, przywieziona w połowie XIX w. Kościół podominikański, wchodzący w skład budynków muzealnych, stanowi największą w Polsce nekropolię czeskich Przemyślidów.

Mało znanym faktem historycznym jest to, że w 1241 r. właśnie w Raciborzu, zanotowano i zachowano uchodzące za najstarsze pisane zdanie w języku polskim: „gorze szą nam stało”. Są to słowa Księcia Henryka Pobożnego wypowiedziane w obliczu klęski w bitwie z Tatarami pod Legnicą.

Turystów i podróżnych miasto wita dobrze przygotowaną bazą hotelową, smaczną kuchnią z miejscowymi specjałami, dobrym zapleczem kulturalno-rozrywkowym i rekreacyjno-sportowym.

Miasto położone na polsko-czeskim pograniczu, na terenie Bramy Morawskiej, jest otoczone unikatową przyrodą, której zachowaniem zajmuje się między innymi, utworzone we współpracy z Polską Akademią Nauk, pierwsze na Śląsku Arboretum Bramy Morawskiej. W jego zaciszu można skorzystać z miejskiego basenu oraz pola kempingowego i zaplecza sportowego. Warto wspomnieć o przepięknym leśno-stawowym rezerwacie przyrody „Łężczok”, stanowiącym fragment Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe”. Bogactwem przyrody wyróżnia się także centrum miasta, którego ozdobą jest najdłuższa w Europie aleja leszczyny tureckiej.

Jeżeli szukacie Państwo miasta przyjaznego i klimatycznego, to jest nim Racibórz. Miejscowość ma wszelkie zalety miasta, a równocześnie nie ma jego wad. Tutaj inwestują spółki giełdowe: Rafako S.A., ZPC Mieszko S.A., Henkel Polska Sp. z o.o. oraz SGL Carbon Polska S.A. Ale mimo uprzemysłowienia Racibórz pozostał ekologiczną oazą regionu śląskiego.

Racibórz, jako pierwsza gmina w Polsce, wdrożył system zarządzania środowiskowego według międzynarodowej normy ISO 14001. Miasto jest laureatem konkursów ekologicznych. Dokonania ekologiczne potwierdziły przyznane nagrody: Lider Polskiej Ekologii, Panteon Polskiej Ekologii, Przyjaźni Środowisku. Nie brakuje tu innych inwestycji ekologicznych. Miasto może się pochwalić nowoczesną oczyszczalnią ścieków,. Jest także jednym z beneficjentów Unijnego Programu Spójności, który na realizację zadania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej otrzymał dofinansowanie o wartości 60 mln złotych.

Racibórz miasto o szerokich perspektywach gospodarczych i turystycznych ma także wysokiej klasy specjalistów. Dynamizmowi ekonomicznemu sprzyja obecność w mieście oraz jego okolicach licznych szkół oraz uczelni akademickich. Szczególna dbałość o edukację młodzieży przejawia się w licznych programach i projektach dofinansowanych w ramach programu Kapitał Ludzki ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Samorząd miasta w ostatnich pięciu latach pozyskał 5 mln zł na dodatkowe zajęcia umożliwiające rozwój najzdolniejszych uczniów oraz wszechstronne dokształcanie młodzieży.

Władze Raciborza aktywnie działają na rzecz rozwoju współpracy i wymiany zagranicznej. Podpisane umowy o współpracy z miastami Europy wschodniej i zachodniej umożliwiają wymianę młodzieży, budowanie więzi partnerskich szkół, wspieranie instytucji kultury (dzięki realizowanym programom edukacyjnym i kulturalnym), a także inicjowanie spotkań, służących nawiązywaniu kontaktów pomiędzy zainteresowanymi podmiotami gospodarczymi.


Źródła zdjęć miasta:

www.mapofpoland.pl
www.zamki.pl
pl.tripadvisor.com

Załączniki

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej