Eduscience

Kolejna odsłona Festiwalu Nauki za nami. Tym razem, w dniach 7-8 czerwca 2013 r.  odwiedziliśmy pełną uroku miejscowość Łapy. Szczęście czuwało nad nami i, pomimo krążących dookoła burz, nad Łapami cały dzień świeciło słońce. Gorąca atmosfera panowała nie tylko ze względu na pogodę, ale również dzięki przygotowanemu na Festiwal programowi.

Warsztaty naukowe, pokazy, losowanie nagród, występy taneczne i wokalne – kto nie był, ma czego żałować!

Część warsztatowa Festiwalu zorganizowana została w murach malowniczo położonego Zespołu Szkół w Łapach. Zajęcia odbyły się z udziałem klasy 1 gimnazjum. Tradycyjnie uczniowie podzieleni zostali na trzy dziesięcioosobowe zespoły. Każdy z nich wziął udział w warsztatach zorganizowanych w specjalnie przygotowanych salach.

W sobotę przed Domem Kultury w Łapach odbyła się druga część Festiwalu Nauki. Piękna pogoda oraz bogata oferta edukacyjnych atrakcji przyciągnęła przed scenę licznych mieszkańców miasta i gminy Łapy.  Od godziny 12.00 aż do samego końca Festiwalu zaprezentowane zostały liczne pokazy naukowe z udziałem publiczności.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną relacją z Festiwalu w Łapach, która znajduje się - tutaj.Łapy

Gmina Łapy położona jest w południowo-zachodniej części powiatu białostockiego nad malowniczo meandrującą rzeką Narwią. Zakola rzeki są wymarzonym miejscem do uprawiania turystyki kajakowej, a jej rozlewiska idealnie nadają się do wędkowania. Kajakarstwo po „Polskiej Amazonii” to prawdziwa przygoda, którą zapewniają liczne odnogi rzeki ukryte wśród trzcin. Można popłynąć okrężnymi szlakami lub wybrać się na kilkugodzinny spływ.

Położenie w samym sercu Narwiańskiego Parku Narodowego stwarza doskonałe warunki do obserwacji zwierząt i ptaków w ich naturalnym środowisku. Oprócz gatunków lęgowych, w okresie wiosny i jesieni bagienne rozlewiska Narwi stanowią miejsce odpoczynku i żerowania olbrzymich skupisk ptaków przelotnych. To raj dla ornitologów.

Gmina Łapy pokryta jest siecią szlaków turystycznych umożliwiających odbywanie wycieczek krajoznawczych: pieszych, rowerowych i wodnych.

Uzupełnieniem atrakcji turystycznych oferowanych przez Gminę Łapy jest bogaty program imprez kulturalnych i sportowych m.in. są to: „Dożynki z produktem lokalnym”, „Dzień Suma w Bokinach”, „Narwiański Zajazd Szlachecki”, „Siła w Łapach”, „Thriatlon Bagienny”, „Bieg im. W. Kikolskiego”, „Łapski Tydzień Teatru”, „Łapskie Te Deum” i in.

Poza doliną rzeki warto również odwiedzić miejsca zabytkowe jak np. m.in. osiedla kolejowe na Wygwizdowie i Osse, w Uhowie kościół parafialny i Galerię Narwiańską. W Łapach zachowały się drewniane domy i murowany kościół pw. Św. Piotra i Pawła z początku XX wieku.

Miasto i Gmina Łapy to nie tylko wspaniałe miejsce do uprawiania aktywnej turystyki i do zamieszkania, ale także znakomity teren na lokalizację inwestycji. Obecnie na 12 ha tworzony jest atrakcyjny, uzbrojony teren inwestycyjny objęty Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Ponadto w Łapach powstaje Inkubator Przedsiębiorczości, który ma służyć przedsiębiorcom dopiero rozpoczynającym działalność gospodarczą. Będzie im oferował doradcze, szkoleniowe i infrastrukturalne wsparcie. Gmina Łapy posiada na całym obszarze plan zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowo doskonałe połączenie komunikacyjne z Białymstokiem i bliskość rynków wschodnich czyni to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Zapraszamy do Łap!


Załączniki