Eduscience


Ostatni w roku 2013 Festiwal EDUSCIENCE miał przyjemność zagościć w Nowym Dworze Gdańskim. Pogoda była dla nas łaskawa i pomimo późnego terminu organizacji całego przedsięwzięcia słońce oświetlało naukowe namioty i szalonych naukowców.

Pierwszy dzień Festiwalu zorganizowany został w Szkole Podstawowej nr 1 im. J.Korczaka. Dzieci miały okazję poczuć się jak prawdziwi naukowcy, dzięki przygotowanych w profesjonalny sposób warsztatom.

Następnego dnia w pobliżu Żuławskiego Domu Kultury zorganizowany został 2-gi dzień Festiwalu. Przygotowane pokazy naukowe na scenie oraz w namiotach okazały się niepowtarzalną okazją do zdobywania wiedzy poprzez zabawę i eksperyment.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną relacją z Festiwalu w Nowym Dworze Gdańskim, który znajduje się tutaj.Gmina i miasto Nowy Dwór Gdański

Nowy Dwór Gdański znajduje się w środkowej części Żuław Wiślanych, w powiecie nowodworskim, przy krajowej trasie E7. Lokalizacja sprawia, że Nowy Dwór Gdański zyskał miano stolicy Żuław.

Miasteczko jest położone nad Tugą, niewielkim dopływem Szkarpawy. Wraz z otaczającymi je 25 sołectwami tworzy gminę Nowy Dwór Gdański zamieszkałą przez 18 tysięcy osób
o powierzchni 213 km2.

Jest ona gminą miejsko-wiejską i zachowała rolniczy charakter, czemu sprzyjają żyzne żuławskie gleby, od wieków stanowiące bogactwo tych terenów. Rolnictwo pozostaje ciągle ważną gałęzią lokalnej gospodarki.

Tym co wyróżnia Żuławy Wiślane, w tym gminę Nowy Dwór Gdański, jest nizinny krajobraz bez naturalnych wzniesień. Część obszaru gminy leży poniżej poziomu morza, a przed podtopieniami chroni ją system odwadniający z siecią kanałów, rowów melioracyjnych
i przepompowni. Gdyby nie działalność człowieka na Żuławach związana z budową urządzeń hydrotechnicznych, ten obszar prawdopodobnie by nie istniał na mapie Polski, a na pewno miałby inną powierzchnię.  Przykładem tego, jak ważne jest osuszanie terenu dla istnienia Żuław są wydarzenia z końca drugiej wojny światowej. Kiedy w 1945 roku wycofujące się wojska niemieckie wysadziły wały Wisły, Nogatu i Tugi, Żuławy znalazły się pod wodą,
a infrastruktura została kompletnie zniszczona. Powojenni osadnicy żuławscy przez kilka lat osuszali i oczyszczali zalane ziemie.

Nowy Dwór Gdański jest siedzibą instytucji samorządowych gminnych i powiatowych, placówek oświatowych oraz filii gdańskiej uczelni wyższej.

Gmina Nowy Dwór Gdański współpracuje z czterema miastami partnerskimi: Hennef (Sieg)
w Niemczech, Swietłyj w obwodzie kaliningradzkim, Sarny na Ukrainie oraz Velka nad Velickou w Czechach.

Na terenie nowodworskiej gminy w zachowanych zabytkach, wyglądzie wsi, architekturze można dostrzec dawną wielokulturowość Żuław, wpływy osadnictwa niemieckiego, holenderskiego, polskiego. Historyczne ekspozycje związane z regionem zgromadzono w nowodworskim Żuławskim Parku Historycznym. Do lokalnych atrakcji można zaliczyć wakacyjną kolej wąskotorową, szlaki wodne dla żeglarzy i wodniaków oraz zabytkowe, wiejskie kościoły.


Załączniki

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej