Eduscience

W ramach monitoringu przyrodniczego w wybranych szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prowadzony będzie monitoring sejsmiczny. 2 zestawy sejsmiczne zostaną rozstawione w szkołach znajdujących się na terenie, gdzie dochodzi do wstrząsów sejsmicznych, będących wynikiem działalności górniczej, lub w rejonach Polski, gdzie rejestruje się trzęsienia ziemi pochodzenia naturalnego. Czujniki sejsmometryczne pozwolą również na rejestrację silnych trzęsień ziemi z całego świata.

Dzięki temu uczniowie będą mogli zapoznać się z nowoczesnymi urządzeniami badawczymi oraz będą mieli możliwość wczuć się w rolę sejsmologa. Zestawy komputerowe dostarczane wraz z układem pomiarowym pozwolą im analizować zarejestrowane drgania gruntu w podobny sposób, w jaki odbywa się to w obserwatoriach sejsmologicznych.

Aby umożliwić uczniom i uczennicom innych szkół śledzenie tych obserwacji, na portalu prezentowany będzie podgląd bieżących zapisów prowadzonych w wybranych szkołach.  

Uzupełnieniem podglądu rejestracji w szkołach będą krótkie informacje o ciekawych zjawiskach sejsmicznych zarejestrowanych na świecie i widocznych na zapisach ze szkolnych zestawów sejsmicznych.


W ramach monitoringu sejsmicznego udostępniamy podgląd aktualnej rejestracji sejsmologicznej w biorących udział w Projekcie Obserwatoriach Sejsmologicznych w:

Ponadto przy pomocy wyszukiwarki dobowych zapisów można obejrzeć pozostałe sejsmogramy dowolnych wstrząsów.

Propozycje ciekawych zapisów wstrząsów znajdują się tu.

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej