Eduscience

W dniu 26 września 2014 roku w Chełmie na Placu Łuczkowskiego w godz. od 10:00 do 16:00 odbył się Festiwal Nauki EDUSCIENCE. Organizatorami Festiwalu był Instytut Geofizyki PAN w Warszawie oraz Urząd Miasta Chełm. Festiwal organizowany został w ramach projektu pn. "Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno – przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i przeczytania relacji z Festiwalu, która znajduje się TUTAJ.


Słów kilka o mieście:

Chełm to największe polskie miasto przy granicy Unii Europejskiej, drugie pod względem liczby ludności w województwie. Dawna stolica królestwa, księstwa, województwa i ziemi chełmskiej. Jest to  gród o ponad tysiącletniej historii, zamieszkiwany przez prawie 70 tysięcy osób. Historyczne położenie geopolityczne Chełma na styku Polski i Rusi, katolicyzmu i prawosławia, decyduje o ogromnym bogactwie dziejowym tego regionu. Na przestrzeni wieków miasto zamieszkiwali katolicy, prawosławni, unici, żydzi i protestanci, tworząc mozaikę narodowości, kultur, wyznań i języków. Ślady ich współistnienia do dziś są widoczne w nazewnictwie, zabudowie, tradycji i klimacie miasta.                                                               

Jednym z najciekawszych obiektów Chełma jest unikatowa w skali Europy i świata zabytkowa Kopalnia Kredy. To labirynt tajemniczych chodników wykutych w pokładach kredy. Niezapomniane wrażenia przynosi wędrówka tonącymi w mroku białymi korytarzami, tym bardziej, że w jednej z komór pojawia się Duch Bieluch – legendarny opiekun kredowego królestwa. Osobliwy urok staromiejski tworzą liczne zabytki architektury, głównie świątynie barokowe z widoczną z daleka Wysoką Górką, będącą kolebką miasta z bazyliką pw. NNMP, najstarszym obiektem Chełma – Bramą Uściługską oraz dzwonnicą, stanowiącą doskonały punkt widokowy.  W  pobliżu znajdują się ruiny unikatowego zamku króla Rusi  - Daniela Romanowicza. Najcenniejszym zabytkiem Chełma jest barokowy kościół pw. Rozesłania Św. Apostołów ze wspaniałymi polichromiami autorstwa Józefa Meyera. Inne obiekty zabytkowe zlokalizowane w centrum miasta to cerkiew, synagoga, pałac Kretschmarów, zabytkowa zabudowa przy Pl. Łuczkowskiego.

We wschodniej części miasta znajduje się niezwykła dzielnica "Dyrekcja" (jedna z największych inwestycji II RP) powstała w związku z planami przeniesienia do Chełma siedziby Okręgowej Dyrekcji PKP z Radomia. Zabudowa osiedla, zgodnie z pierwotnym planem, z lotu ptaka miała przypominać orła.  Współczesny Chełm to ośrodek miejski będący centrum edukacyjnym, kulturalnym, sportowym i turystycznym. Utworzona na terenie miasta Specjalna Strefa Ekonomiczna „EURO- Park Mielec” wraz z dogodną lokalizacją i zasobem terenów inwestycyjnych sprawia, że miasto jest również miejscem przyjaznym przedsiębiorcom.

Załączniki

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej