Eduscience

Stacja Polarna Hornsund

Z tego bloga dowiesz się, jak się żyje w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund nad Zatoką Białego Niedźwiedzia na wyspie Spitsbergen Zachodni, jakie badania prowadzą polarnicy, czy widzieli zorzę polarną albo białego niedźwiedzia, czy ich ktoś odwiedził, skąd mają zapasy na całą zimę, jaka pogoda panuje nad fiordem Hornsund.

Blogi w grupie

Zapraszamy do obejrzenia filmu i zdjęć z całkowitego zaćmienia Słońca.

Ostatnie wątki w grupie

  • Brak wątków w grupie

Astronomia

Jak bada się przestrzeń kosmiczną? Czy istniało życie na Marsie? Czy można dożyć 40 000 lat? – na te i inne pytania, związane z astronomią i astronautyką znajdziesz odpowiedź we wpisach blogu Astronomia. O ciekawych obiektach widocznych na niebie oraz zjawiskach w atmosferze dowiesz się z blogu Obserwator nieba.

Blogi w grupie

Satelitarny obraz Europy nocą pokazujący rozmieszczenie obszarów silnego zanieczyszczenia świetlnego

Chrońmy niebo gwiaździste

Jeden z najwybitniejszych filozofów, Immanuel Kant, w swej pracy „Krytyka czystego rozumu” napisał: „Są dwie rzeczy, które napełniają duszę podziwem i czcią, niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie”. Kant, który żył w XVIII wieku, mógł bez problemu z centrum Królewca (spędził tam całe życie) podziwiać w pogodne noce piękno nieba gwiaździstego.

Ostatnie wątki w grupie

Geologia

Blog poświęcony szeroko pojętej geologii, geologach i geoszaleńcach. Z geologią mamy do czynienia na co dzień, chociaż pewnie przeważnie sobie tego nie uświadamiamy, używając soli w kuchni, tankując samochód, czy kupując biżuterię.

Blogi w grupie

Tłumy ludzi nie przerażają naukowców. Dla każdego chętnego znajdą chwilę dla żądnych wiedzy. (zdj. z nauka.gov.pl)<br>

Żądni nauki, czy ciekawscy?

W tym miesiącu odbyły się dwie całkiem duże imprezy naukowe i popularyzatorskie, w których brałem udział. Co mogę o nich powiedzieć?

Ostatnie wątki w grupie

Zadziwiająca przyroda

Przyroda może zadziwiać wszędzie i o każdej porze dnia czy roku. Należy tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Zadziwiają zwierzęta niezwykłymi przystosowaniami, a także rośliny – pięknem, zapachem, czasem smakiem, a niekiedy odwrotnie … niezbyt atrakcyjnym wyglądem lub odrażającą wonią. O tym wszystkim na blogu – Zadziwiająca przyroda.

Blogi w grupie

Mini- i maksiowoce

Strategią życiową roślin nasiennych jest oczywiście „wyprodukowanie” owoców i nasion. Różnorodność ich wielkości, form, kształtów i barw jest przeogromna. Dzisiejszy wpis dotyczy owoców.

Ostatnie wątki w grupie