Eduscience

Stacja zimą

Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego to niezwykłe miejsce, położone w sercu dzikiej, arktycznej przyrody, w której króluje niedźwiedź polarny, a obecności polskich naukowców przyświecają roziskrzone zorze polarne.

Polska Stacja Polarna Hornsund znajduje się w mroźnej Arktyce, za kołem polarnym. Jest to najdalej na północ wysunięta całoroczna polska placówka naukowa. Dzięki projektowi EDUSCIENCE Stacja stała się nam jednak tak bliska, jak nigdy wcześniej. 

Stacja położona jest  na wyspie Spitsbergen Zachodni w archipelagu Spitsbergen (Svalbard), nad Zatoką Białego Niedźwiedzia (Isbjørnhamna) w fiordzie Hornsund.

Współrzędne geograficzne Stacji:

77° 00' N

15° 33' E

Założono ją w roku 1957, natomiast od roku 1978 pracują w niej całoroczne ekspedycje badawcze organizowane przez Zakład Badań Polarnych Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.

Wśród grona polarników stacja znana jest pod nazwą Polskiego Domu pod Biegunem, staje się bowiem ona na wiele miesięcy domem dla uczestników wypraw polarnych przyjeżdżających do Hornsundu w celu wspólnego zrealizowania planów badawczych. Nazwał ją tak po raz pierwszy jej założyciel i patron, nieżyjący już Profesor STANISŁAW SIEDLECKI.

Polska Stacja Polarna Hornsund bierze aktywny udział w Projekcie EDUSCIENCE. Dzięki bezpośredniej łączności z Hornsundem, podczas lekcji prowadzonych on-line oraz dyżurów pełnionych przez dydaktyka przebywającego na stacji, uczniowie rozmawiają z polarnikami, otrzymując informacje „z pierwszej ręki” na temat warunków panujących w Hornsundzie, realizowanych tam programów naukowych i tego, jak wygląda  życie codzienne za kołem podbiegunowym. Ponadto na platformie e-learningowej umieszczane są liczne materiały edukacyjne opracowywane w Hornsundzie.

Gorąco zachęcam do odwiedzania strony internetowej projektu EDUSCIENCE w poszukiwaniu świeżych informacji dotyczących Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.

dr Magdalena Puczko

Specjalista ds. Spitsbergenu

Dydaktyk w projekcie EDUSCIENCE

Galeria zdjęć

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej