Eduscience

Pierwszy roku 2014 Festiwal Nauki EDUSCIENCE odbył się w urokliwym Nowym Targu. Nawet godzinna ulewa nie odstraszyła młodzieży ciekawej magicznych eksperymentów! Na szczęście pogoda trochę postraszyła by potem wynagrodzić nam to słońcem. :D

Pierwszy dzień Festiwalu zorganizowany został w Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki. Uczniowie szkoły mieli szansę zapoznać się z metodami zamiany ołowiu w złoto z pomocą kamienia filozoficznego czy zbudować prosty silnik przy wykorzystaniu drucików, gwoździ, zapałek i korków!

Drugi dzień odbył się na malowniczym miejskim placu Nowego Targu. W pięciu namiotach, które tworzyły „Miasteczko edukacyjne” odbywały się warsztaty tematyczne z różnych dziedzin nauki – fizyki, biologii, chemii. Na scenie organizowane były konkursy i ekscytujące pokazy m.in. wybuchające arbuzy, magiczny gwizdek i woda na którą nie działa grawitacja.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną relacją z Festiwalu w Nowym Targu, która znajduje się tutaj.


Nowy Targ

Nowy Targ to stolica Podhala od ponad 660 lat. Nazwa miasta nawiązuje do handlowego charakteru nadanego miejscowości wraz z prawami miejskimi przez króla Kazimierza Wielkiego. Handlowym centrum regionu Nowy Targ jest do dziś, ale przez wieki wykształciło się tu również rzemiosło, kultura i sportowe tradycje znane w Polsce dzięki drużynie hokeja na lodzie. Lokalizacja miasta w centrum Podhala, otoczeniu Tatr, Gorców, Pienin i pasma Babiej Góry powoduje, że jest tu znakomita baza turystyczna umożliwiająca aktywne spędzanie wolnego czasu. Korzystał z niej nawet ks. Karol Wojtyła, który wiosłował w kajakowym spływie Dunajcem i przemierzał gorczańskie szlaki, startując z turystycznej dzielnicy miasta – Kowańca. Już jako Papież Jan Paweł II w 1979 r. zażyczył sobie, by Nowy Targ znalazł się na mapie pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, a w 1997 r. w sąsiednim Ludźmierzu z tęsknotą patrzył z ołtarza polowego na dostojnie górujący nad stolicą Podhala Turbacz. Po śmierci Ojca Świętego nowotarżanie w reprezentacyjnych salach ratusza zgromadzili relikwie i cenne pamiątki z jego życia i pontyfikatu, które w formie stałej ekspozycji są dostępne dla zwiedzających.

Miasto rozwija się i rozrasta, dbając o zrównoważony rozwój, inwestycje i o ochronę środowiska oraz edukację. W Nowym Targu ma swoją siedzibę Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa z nowoczesnym centrum dydaktycznym. Pielęgnowana jest góralska kultura i aktywny tryb życia. Organizowany tu co roku narciarski Bieg Podhalański im. Jana Pawła II jest już jedną z największych imprez tego rodzaju w kraju. Zimą miasto oferuje 15 kilometrową trasę do uprawiania narciarstwa biegowego. Jedną z najnowszych inwestycji w mieście jest wielofunkcyjna kryta pływalnia oraz ścieżki rowerowe i szlak nordic walking. Nowy Targ jest na dobrej drodze, by z liczącego dziesiątki lat lotniska sportowego uczynić ważny węzeł komunikacji lotniczej w regionie. Miasto więc nie tylko troskliwie pielęgnuje wielowiekowe tradycje, ale też przedsiębiorczo spogląda w przyszłość.Źródła zdjęć miasta Nowy Targ:

www.skyscrapercity.com – autor: Galicjanin

www.forum.investmap.pl

www.polskiekrajobrazy.pl

Załączniki

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej