Eduscience

Pierwszy roku 2014 Festiwal Nauki EDUSCIENCE odbył się w urokliwym Nowym Targu. Nawet godzinna ulewa nie odstraszyła młodzieży ciekawej magicznych eksperymentów! Na szczęście pogoda trochę postraszyła by potem wynagrodzić nam to słońcem. :D

Pierwszy dzień Festiwalu zorganizowany został w Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki. Uczniowie szkoły mieli szansę zapoznać się z metodami zamiany ołowiu w złoto z pomocą kamienia filozoficznego czy zbudować prosty silnik przy wykorzystaniu drucików, gwoździ, zapałek i korków!

Drugi dzień odbył się na malowniczym miejskim placu Nowego Targu. W pięciu namiotach, które tworzyły „Miasteczko edukacyjne” odbywały się warsztaty tematyczne z różnych dziedzin nauki – fizyki, biologii, chemii. Na scenie organizowane były konkursy i ekscytujące pokazy m.in. wybuchające arbuzy, magiczny gwizdek i woda na którą nie działa grawitacja.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną relacją z Festiwalu w Nowym Targu, która znajduje się tutaj.


Nowy Targ

Nowy Targ to stolica Podhala od ponad 660 lat. Nazwa miasta nawiązuje do handlowego charakteru nadanego miejscowości wraz z prawami miejskimi przez króla Kazimierza Wielkiego. Handlowym centrum regionu Nowy Targ jest do dziś, ale przez wieki wykształciło się tu również rzemiosło, kultura i sportowe tradycje znane w Polsce dzięki drużynie hokeja na lodzie. Lokalizacja miasta w centrum Podhala, otoczeniu Tatr, Gorców, Pienin i pasma Babiej Góry powoduje, że jest tu znakomita baza turystyczna umożliwiająca aktywne spędzanie wolnego czasu. Korzystał z niej nawet ks. Karol Wojtyła, który wiosłował w kajakowym spływie Dunajcem i przemierzał gorczańskie szlaki, startując z turystycznej dzielnicy miasta – Kowańca. Już jako Papież Jan Paweł II w 1979 r. zażyczył sobie, by Nowy Targ znalazł się na mapie pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, a w 1997 r. w sąsiednim Ludźmierzu z tęsknotą patrzył z ołtarza polowego na dostojnie górujący nad stolicą Podhala Turbacz. Po śmierci Ojca Świętego nowotarżanie w reprezentacyjnych salach ratusza zgromadzili relikwie i cenne pamiątki z jego życia i pontyfikatu, które w formie stałej ekspozycji są dostępne dla zwiedzających.

Miasto rozwija się i rozrasta, dbając o zrównoważony rozwój, inwestycje i o ochronę środowiska oraz edukację. W Nowym Targu ma swoją siedzibę Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa z nowoczesnym centrum dydaktycznym. Pielęgnowana jest góralska kultura i aktywny tryb życia. Organizowany tu co roku narciarski Bieg Podhalański im. Jana Pawła II jest już jedną z największych imprez tego rodzaju w kraju. Zimą miasto oferuje 15 kilometrową trasę do uprawiania narciarstwa biegowego. Jedną z najnowszych inwestycji w mieście jest wielofunkcyjna kryta pływalnia oraz ścieżki rowerowe i szlak nordic walking. Nowy Targ jest na dobrej drodze, by z liczącego dziesiątki lat lotniska sportowego uczynić ważny węzeł komunikacji lotniczej w regionie. Miasto więc nie tylko troskliwie pielęgnuje wielowiekowe tradycje, ale też przedsiębiorczo spogląda w przyszłość.



Źródła zdjęć miasta Nowy Targ:

www.skyscrapercity.com – autor: Galicjanin

www.forum.investmap.pl

www.polskiekrajobrazy.pl

Załączniki

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej