EduscienceInauguracyjny Festiwal Nauki EDUSCIENCE organizowany przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk odbył się w Brodnicy w dniach 7–8 września 2012 roku.

Pierwszy dzień wydarzenia został przygotowany z myślą o uczniach klasy Ic, ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków. Uczestnicy naukowych warsztatów z wielkim entuzjazmem podchodzili do każdego nowego eksperymentu!

Następny dzień zorganizowany w plenerze od samego początku cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Brodnicy. Miasto stanęło na wysokości zadania i zadbało o dodatkowe atrakcje w postaci występów miejscowych grup artystycznych. Na scenie głównej nieprzerwanie odbywały się fascynujące doświadczenia naukowe!

Zapraszamy do zapoznania się z pełną relacją z Festiwalu Nauki w Brodnicy oraz do obejrzenia fotorelacji, która znajduje się TUTAJ.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

Brodnica

Brodnica - stolica Pojezierza Brodnickiego liczącego ponad 100 jezior. Miasto z ponad 700-letnią tradycją. Leży nad Drwęcą, na granicy historycznych regionów: Ziemi Chełmińskiej, Prus i Mazowsza. Nazwę swą (zarówno polską jak i niemiecką Strasburg) zawdzięcza właśnie granicznemu położeniu i przejściu przez rzekę zwanemu brodem. Korzystne położenie sprawiło, iż przez stulecia miasto było ważnym ośrodkiem handlowym, pośredniczyło w handlu między krajami Europy Zachodniej i Wschodniej.

Co warto zobaczyć podczas odwiedzin w Brodnicy? Na pewno Wieżę Bramy Mazurskiej zwana Wieżą Bocianią, która należy do brodnickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK). Następnym punktem może być Brama Chełmińska zwana Kamienną wzniesiona w latach 1310–30 i nadbudowana ok. 1370 r. W XIX w. używana jako więzienie a w latach 70. wraz z przylegającą kamieniczką adaptowaną na siedzibę muzeum. Obecnie w Bramie Chełmińskiej mieści się galeria zaś w przyległej kamieniczce przy Małym Rynku 4 sale wystaw czasowych oraz gabinetu Działu Archeologii.

Na kolejny przystanek polecamy Spichlerz – budowa renesansowa z około 1604 r., przebudowany na przełomie XIX i XX w. Pierwotnie dwu, obecnie czterokondygnacyjny ze zrekonstruowanym współcześnie szczytem renesansowym współcześnie szczytem renesansowym.
W ścianie szczytowej portal zamknięty trójkątnym łukiem odcinkowym. W spichlerzu mają miejsce biura administracji i dyrekcji muzeum oraz magazyny zbiorów a także wystawa stała życie codzienne mezolitycznych myśliwych z Mszana sprzed 10 000 lat. Koniecznie zobaczyć trzeba również Zamek pokrzyżacki - Wzniesiony przez Zakon Krzyżacki w latach 1285-1339 , z budynkami wokół dziedzińca i wysoką wieżą. Zbudowany by strzec strategicznego brodu przez Drwęcę, miasta zwanego kluczem i bramą do Prus. Rozebrany po 1785 r. z wyjątkiem odrestaurowanej w 1842 r. wieży, która obecnie jest najwyższym obiektem gotyckim na wschód od Wisły i jednym z ciekawszych punktów widokowych. W latach 70-tych XX wieku odrestaurowano część piwnic, w których mieszczą się sale wystawowe Muzeum w Brodnicy. Na liście powinny znaleźć się też: Pałac Anny Wazówny Park Chopina czy Kościół Farny /Kościół pw. św. Katarzyny/.

Brodnica przyciąga również miłośników wycieczek, posiada dobrze rozwinięty system szlaków: wodnych, rowerowych, przyrodniczych, dydaktycznych, motorowych, pieszych oraz pielgrzymkowych.

Więcej na stronie miasta: http://www.brodnica.miasto.biz/index.php

 

Źródła zdjęć miasta Brodnica:

www.mapofpoland.pl

pl.wikipedia.org

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej