Eduscience



Inauguracyjny Festiwal Nauki EDUSCIENCE organizowany przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk odbył się w Brodnicy w dniach 7–8 września 2012 roku.

Pierwszy dzień wydarzenia został przygotowany z myślą o uczniach klasy Ic, ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków. Uczestnicy naukowych warsztatów z wielkim entuzjazmem podchodzili do każdego nowego eksperymentu!

Następny dzień zorganizowany w plenerze od samego początku cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Brodnicy. Miasto stanęło na wysokości zadania i zadbało o dodatkowe atrakcje w postaci występów miejscowych grup artystycznych. Na scenie głównej nieprzerwanie odbywały się fascynujące doświadczenia naukowe!

Zapraszamy do zapoznania się z pełną relacją z Festiwalu Nauki w Brodnicy oraz do obejrzenia fotorelacji, która znajduje się TUTAJ.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

Brodnica

Brodnica - stolica Pojezierza Brodnickiego liczącego ponad 100 jezior. Miasto z ponad 700-letnią tradycją. Leży nad Drwęcą, na granicy historycznych regionów: Ziemi Chełmińskiej, Prus i Mazowsza. Nazwę swą (zarówno polską jak i niemiecką Strasburg) zawdzięcza właśnie granicznemu położeniu i przejściu przez rzekę zwanemu brodem. Korzystne położenie sprawiło, iż przez stulecia miasto było ważnym ośrodkiem handlowym, pośredniczyło w handlu między krajami Europy Zachodniej i Wschodniej.

Co warto zobaczyć podczas odwiedzin w Brodnicy? Na pewno Wieżę Bramy Mazurskiej zwana Wieżą Bocianią, która należy do brodnickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK). Następnym punktem może być Brama Chełmińska zwana Kamienną wzniesiona w latach 1310–30 i nadbudowana ok. 1370 r. W XIX w. używana jako więzienie a w latach 70. wraz z przylegającą kamieniczką adaptowaną na siedzibę muzeum. Obecnie w Bramie Chełmińskiej mieści się galeria zaś w przyległej kamieniczce przy Małym Rynku 4 sale wystaw czasowych oraz gabinetu Działu Archeologii.

Na kolejny przystanek polecamy Spichlerz – budowa renesansowa z około 1604 r., przebudowany na przełomie XIX i XX w. Pierwotnie dwu, obecnie czterokondygnacyjny ze zrekonstruowanym współcześnie szczytem renesansowym współcześnie szczytem renesansowym.
W ścianie szczytowej portal zamknięty trójkątnym łukiem odcinkowym. W spichlerzu mają miejsce biura administracji i dyrekcji muzeum oraz magazyny zbiorów a także wystawa stała życie codzienne mezolitycznych myśliwych z Mszana sprzed 10 000 lat. Koniecznie zobaczyć trzeba również Zamek pokrzyżacki - Wzniesiony przez Zakon Krzyżacki w latach 1285-1339 , z budynkami wokół dziedzińca i wysoką wieżą. Zbudowany by strzec strategicznego brodu przez Drwęcę, miasta zwanego kluczem i bramą do Prus. Rozebrany po 1785 r. z wyjątkiem odrestaurowanej w 1842 r. wieży, która obecnie jest najwyższym obiektem gotyckim na wschód od Wisły i jednym z ciekawszych punktów widokowych. W latach 70-tych XX wieku odrestaurowano część piwnic, w których mieszczą się sale wystawowe Muzeum w Brodnicy. Na liście powinny znaleźć się też: Pałac Anny Wazówny Park Chopina czy Kościół Farny /Kościół pw. św. Katarzyny/.

Brodnica przyciąga również miłośników wycieczek, posiada dobrze rozwinięty system szlaków: wodnych, rowerowych, przyrodniczych, dydaktycznych, motorowych, pieszych oraz pielgrzymkowych.

Więcej na stronie miasta: http://www.brodnica.miasto.biz/index.php

 

Źródła zdjęć miasta Brodnica:

www.mapofpoland.pl

pl.wikipedia.org

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej