Eduscience

Jedenasty Festiwal Nauki EDUSCIENCE odbył się w Starachowicach na początku czerwca. Warsztaty zrealizowane przez fantastycznie przygotowanych prowadzących zorganizowane zostały w Społecznym Gimnazjum STO.

Drugi dzień to jak zwykle impreza otwarta dla wszystkich łaknących wiedzy. Tym razem zainteresowanych udziałem w widowiskowym spektaklu naukowym zaprosiliśmy na Plac Pod Skałkami w Starachowicach. W miasteczku naukowym stworzonym w specjalnie zaaranżowanych namiotach można było uczestniczyć w niesamowitych eksperymentach naukowych.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z Festiwalu Nauki w Starachowicach oraz do obejrzenia fotorelacji, która znajduje się TUTAJ.Starachowice

Starachowice to miasto, którym z pewnością warto się zainteresować. Położone w północnej części województwa świętokrzyskiego, u podnóża Gór Świętokrzyskich, jest jednym z największych ośrodków  administracyjnych, gospodarczych i kulturalnych tego regionu.  Starachowice liczą około 51 tysięcy mieszkańców i zajmują powierzchnię około 32 km². Miasto położone jest w połowie drogi między Warszawą a Krakowem (ok. 170 km). Ta sama odległość dzieli Starachowice od Rzeszowa, Lublina, Łodzi i Katowic. Dobrze rozwinięta sieć drogowa umożliwia stałą komunikacje z tymi ośrodkami. Linia kolejowa biegnąca wzdłuż koryta rzeki przecina miasto a bliskość dużego węzła kolejowego w Skarżysku Kamiennej ułatwia połączenie z całym krajem.

O atrakcyjności Starachowic stanowi niezwykłe położenie. Miasto rozciąga się wzdłuż doliny rzeki Kamiennej, która nadaje mu niepowtarzalny charakter i klimat. W południowej części widnokręgu widać pasmo Gór Świętokrzyskich z najwyższym szczytem –  Łysicą i drugim szczytem pod względem wysokości – Łysą Górą. Wokół miasta rozciąga się wielokilometrowy pas lasów, z przewagą drzewostanów sosnowych, wspaniale nadających się do rekreacji i wypoczynku.   

Miasto dysponuje zapleczem hotelowym, które sprawia, że może stanowić atrakcyjną bazę wypadową w bliższe i dalsze okolice. W pobliżu znajdują się tak atrakcyjne turystycznie  miejsca jak Święty Krzyż, Święta Katarzyna, Wąchock, Krzemionki Opatowskie, Bałtów. Starachowice to również piękna historia związana z walką o odzyskanie i utrwalenie niepodległości naszego kraju. Jest to również miejsce o bogatych tradycjach gospodarczych Staropolskiego, a następnie Centralnego Okręgu Przemysłowego.

W Starachowicach i okolicy istnieją doskonałe warunki do rozwoju turystyki i wypoczynku. Kompleksy leśne, akweny, zabytki architektury sakralnej, malownicze krajobrazy i dobra baza noclegowa zapraszają do spędzenia tu wolnego czasu. Latem do wypoczynku zachęcają dwa kąpieliska: Piachy i Lubianka, a cały rok czynna jest nowoczesna kryta pływalnia. 

Tereny dzisiejszego miasta Starachowice noszą ślady działalności gospodarczej sprzed dwóch tysiącleci. Wytapiane w licznych dymarkach żelazo było uznanym towarem wymiennym dla tutejszych osadników i wędrowało ożywionym szlakiem handlowym do ościennych krain. W XV w. w granicach dzisiejszego miasta istniała wieś Minera Starzechowska posiadająca m.in. kuźnicę żelaza. Prawdopodobnie w związku z działalnością kuźnicy Cystersi umożliwili lokację w XVI w. folwarku i wsi Starachowice – osady górniczo-hutniczej.

Bujny rozkwit przemysłu w regionie przypada na wiek XIX.  Na ten okres datuje się również powstanie Wielkiego Pieca, pracującego do 1968 r. na terenie której obecnie funkcjonuje Muzeum Przyrody i Techniki.

W 1921 r. podjęto decyzję o budowie fabryki zbrojeniowej w okolicy Starachowic, co stworzyło szansę rozwoju miasta. W czasie tworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego, Starachowice były znane z produkcji dział polowych, armat przeciwpancernych i przeciwlotniczych.

Po odbudowie zakładów starachowickich z wojennych zniszczeń powstała w 1949 r. Fabryka Samochodów Ciężarowych „STAR". Pionierska w warunkach polskich produkcja samochodów ciężarowych szeroko rozsławiła Starachowice i przez wiele lat pozwalała odnosić sukcesy w dziedzinie motoryzacji na rynku krajowym, Europy oraz świata.

W 1962 roku zamknięto ostatnią podziemną kopalnię rud żelaza „Majówka" a w 1994 r. udokumentowane złoża rud żelaza zostały wykreślone z krajowego rejestru złóż kopalin. Zakończyło to ponad tysiącletnią tradycję górnictwa na terenie miasta.

Współczesne Starachowice to prężnie działający ośrodek przemysłowy, przyjazny dla jego mieszkańców i odwiedzających. Zlokalizowana na terenie miasta Specjalna Strefa Ekonomiczna sprzyja prowadzeniu różnorodnej działalności gospodarczej. Sukcesywnie tworzona i modernizowana infrastruktura sprzyja szybkiemu rozwojowi miasta. Stale polepszający się stan dróg, liczne inwestycje poprawiające wizerunek miasta oraz nowatorskie koncepcje zagospodarowania jego terenów sprawiają, że Starachowice są interesującą wizytówka regionu.