Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki PAN. Cały cykl poświęcony będzie zagadnieniom związanym z edukacją ekologiczną i największymi wyzwaniami w zakresie ochrony środowiska. Ten wybór wpisuje się w szósty priorytet polityki oświatowej państwa na ten rok szkolny
TERMINY I TEMATY:
15 lutego 2022 r. Prawdy i mity nt. zmian klimatu – gdzie szukać wiarygodnych informacji? – dr Agata Goździk
1 marca 2022 r. Historia plastikowej kaczuszki, czyli o wszechobecnym plastiku – Dagmara Bożek
15 marca 2022 r. Odnawialne źródła energii – co trzeba wiedzieć? – dr Artur Szkop
5 kwietnia 2022 r. Arktyka – papierek lakmusowy globalnych zmian – dr Agata Goździk
26 kwietnia 2022 r. Smog straszniejszy niż smok i kilka słów o zanieczyszczeniach powietrza – dr Artur Szkop
Każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie o udziale.
Udział w webinariach jest bezpłatny. Każde spotkanie potrwa ok. godziny.
PRELEGENCI
dr Agata Goździk – geofizyczka i edukatorka, kierownik Zespołu Komunikacji Naukowej i Edukacji w Instytucie Geofizyki PAN, koordynatorka ogólnopolskich i międzynarodowych projektów edukacyjnych (EDUSCIENCE, EDU-ARCTIC, ERIS, EDU-ARCTIC2, ODYSSEY, BRITEC, EDU-ARCTIC.PL), koordynatorka Krajowego Punktu Kontaktowego Scientix w Polsce, członkini Zespołu Doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy Prezesie PAN.
Dagmara Bożek – Polarniczka, tłumaczka języka rosyjskiego, autorka książek Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna, Ryszard Czajkowski. Podróżnik od zawsze. Uczestniczyła w 35. Wyprawie Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2012-2013) i 40. Wyprawie Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (2015-2016). Związana z edukacją; pracuje w projektach ogólnopolskich i międzynarodowych (EDUSCIENCE, EDU-ARCTIC, EDU-ARCTIC2, EDU-ARCTIC.PL) promujących badania w obszarach polarnych. Zajmuje się nauczaniem języka rosyjskiego i pełni funkcję redaktor merytorycznej cyfrowego art-zina „Gazeta Musi się Ukazać”.
dr Artur Szkop – geofizyk, pracownik Zakładu Fizyki Atmosfery w Instytucie Geofizyki PAN