Eduscience

Eduscience

27 lutego to Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Z tej okazji przypominamy artykuły, filmy  i notatki o niedźwiedziu polarnym znajdujące się na portalu EDUSCIENCE.

1. Niedźwiedzie polarne nie lubią wiosny

To, co dla nas, „zwierząt lądowych” jest niedostrzegalne, na pewno odczuwają niedźwiedzie polarne. Nadal panuje mróz, ale zza horyzontu wyłania się słońce, które z całą swoją siłą zaczyna oddziaływać na otoczenie… Niedźwiedzie stawiają coraz ostrożniej swoje kroki… lód morski zaczyna pękać, szczeliny z lodowatą wodą oddzielają od siebie kry. Niedźwiedź musi teraz więcej skakać niż chodzić przez bezkres lodu. Łapy stawia coraz szerzej, aby lód nie załamał się pod jego ciężarem – to prosty rachunek, średniej wielkości niedźwiedź waży około 500 kilogramów, im szerzej rozstawi łapy, tym lepiej rozłoży swój ciężar......

2. Co niedźwiedzie polarne robią zimą i dlaczego nie marzną im stopy?

Niedźwiedzie polarne to jedne z największych niedźwiedzi: dorosłe samce mogą ważyć nawet ponad 700 kg! Zamieszkują Arktykę i przez większą część swojego życia są związane z morzem, traktując kry lodowe jak dryfujące platformy do polowania na tłuste foki, zwłaszcza nerpy, a na lądzie poruszają się głównie wzdłuż skutych lodem brzegów, gdzie polują także na ptaki, gryzonie, młode morsy. Rzadko w ich jadłospisie pojawiają się piżmowoły lub renifery, które są szybkie i łatwo uciekają niedźwiedziom, ponadto te nie mogą ich gonić ze względu na ryzyko przegrzania organizmu.

Pomimo swojego ciepłego futra i warstwy tłuszczu, które stanowią świetną izolację, jesienią (już od września, ale najczęściej w październiku lub listopadzie) niedźwiedzie polarne wygrzebują jamy, przeważnie od zawietrznej strony w śnieżnych zaspach, które służą im za legowiska. W porównaniu z temperaturą na zewnątrz, która w czasie zimy nierzadko spada poniżej –20°C, gawra, czyli niedźwiedzie legowisko jest miejscem niezwykle ciepłym, bo panuje w nim ok. +15°C. Zwierzęta ogrzewają jamę ciepłem własnego ciała, a utrzymanie tak wysokiej temperatury jest możliwe dzięki...

3. Wpis na blogu Lekcja o niedźwiedziach polarnych, który był podsumowaniem lekcji przeprowadzonej online z Hornsundu, dotyczącej pożywienia niedźwiedzi polarnych.

4. Filmy, których bohaterem jest niedźwiedź polarny można zobaczyć we wpisach Odwiedziny niedźwiedziNiedźwiedzie polarne w Hornsundzie.

5. I jeszcze jeden artykuł o zjawisku fizycznym, jakim jest załamanie światła, ale pokazanym na niesamowitych zdjęciach z niedźwiedziem polarnym Załamanie światła – niezwykłe zjawisko optyczne.



Fot. Martha de Jong-Lantink

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej