Eduscience

Eduscience

Inuici to rdzenni mieszkańcy tundry, są ludem przystosowanym do życia w surowym, arktycznym klimacie. Ich życie zmienia się obecnie w szybkim tempie…

Inuici należą do grupy rdzennych ludów zamieszkujących Arktykę oraz podbiegunowe rejony Grenlandii, Alaski, Kanady i dalekowschodniej Rosji (Syberia). Lud ten doskonale przystosował się do życia w klimacie polarnym. Głównym źródłem pożywienia oraz surowców na odzież, namioty i łodzie, stały się karibu, foki, morsy, wieloryby (mięso, tran, materiał budowlany) oraz ryby. Foki wyławiane były przez innuickich myśliwych z kajaków pokrytych skórą lub bezpośrednio z przerębli, nad którymi myśliwy musiał w bezruchu spędzić wiele godzin. Foki korzystają bowiem z wielu otworów w lodzie i mogą bez zaczerpnięcia powietrza, nie wynurzając się, wytrzymać nawet 20 minut, a widząc najmniejszy ruch przy otworze, natychmiast odpływają. Innuicki myśliwy, aby upolować wypływającą fokę, wykonywał szybkie pchnięcie długi drągiem zakończonym hakiem.

Z kolei do schwytania wielorybów za pomocą harpunu potrzebne były duża łódź i wielu ludzi. Z czego Inuici wykonywali łodzie? W tundrze nie rosną przecież drzewa… Inuici skonstruowali umiaki – łodzie wiosłowo-żaglowe, których szkielet o długości od 6 do 10 m, był zbudowany z drewna wyrzuconego przez morze lub z kości wielorybów. Na szkielecie rozpinano focze skóry. Łódź mieści do 20 osób wraz z bagażami, w tym także namiotami, służy nie tylko do polowań na wieloryby, ale także do transportu całych rodzin wraz z dobytkiem podczas letnich wędrówek na tereny łowieckie. W czasie polowań na wieloryby na umiaku rozpina się niewielki żagiel. Posiadanie umiaka to wielki przywilej. Właściciel, nazywany umialikiem,  staje się przywódcą grupy myśliwych polujących na wieloryby oraz prowadzi ceremonie związane z polowaniem i dzieleniem mięsa upolowanego zwierzęcia.

Innuici w okresie letnim żyli w namiotach wykonanych ze skór i polowali na karibu oraz inne zwierzęta lądowe za pomocą łuków i strzał, natomiast w okresie zimowym zamieszkiwali w igloo lub chatach o szkielecie wykonanym z drewna lub kości wielorybów pokrytych kamieniami i torfem. Zmiany w życiu Innuitów przyniósł XX wiek. Kontakty Innuitów z uprzemysłowionymi społeczeństwami  doprowadziły do zrezygnowania z półkoczowniczego trybu życia. Wielu Innuitów zamieszkało w miastach i miasteczkach na północy. Tradycyjne przyrządy zastąpiono nowoczesnymi. Sanie z psami zastąpiono skuterami śnieżnymi, a podczas polowań nie używa się już łuków, tylko strzelb.

 

Tekst: dr Beata Szymczycha

Galeria zdjęć

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej