Eduscience

Eduscience

To zależy od tego, na której półkuli się znajdujemy…

Jutro, czyli 21 czerwca 2016 roku, na półkuli północnej przypada pierwszy dzień astronomicznego lata. W tym dniu Słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem Raka. Wówczas na półkuli północnej dzień trwa najdłużej w roku, a noc – najkrócej. Za kołem polarnym północnym Słońce w ogóle nie zachodzi za linię horyzontu. Z każdym kolejnym dniem na półkuli północnej dzień będzie coraz krótszy, a noc coraz dłuższa.

Początek astronomicznego lata nie jest stałym dniem w kalendarzu (wypada między 20 a 22 czerwca), z kolei początek kalendarzowego lata przypada zawsze tego samego dnia – 22 czerwca (na półkuli północnej).

W szkolnych podręcznikach ugruntowała się nazwa przesilenie letnie, ale pamiętajmy, że jest to nazwa odpowiednia dla półkuli północnej, na półkuli południowej bowiem w tym dniu rozpoczyna się astronomiczna zima.

Polscy polarnicy ze Stacji im. Henryka Arctowskiego obchodzą tego dnia Święto Środka Zimy. Już pojutrze będziecie mieli okazję zapytać ich osobiście, jak świętują ten dzień, podczas kolejnej, ostatniej w tym roku, lekcji online prosto z Wyspy Króla Jerzego, która odbędzie się 22 czerwca 2016 roku o g. 11 (szczegóły we wpisie Zapraszamy na kolejne cztery lekcje z Antarktyki lub na stronie SCIENTIX) – będziecie mogli ich zapytać, czy nadal wysyłają do innych polarników depesze z życzeniami szczęśliwego doczekania wiosny? Lekcja będzie inna od wszystkich poprzednich – zostanie przeprowadzona jako konferencja z polarnikami.

 

Zespół EDUSCIENCE

Galeria zdjęć

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej