Eduscience

Eduscience

Czym się różnią?

O Czelabińsku na Uralu głośno zrobiło się 15 lutego, kiedy zaobserwowano tam bardzo efektowny deszcz meteorów. To niezwykle rzadkie zjawisko wywołało spore zamieszanie w Rosji i na świecie.

 

Skąd się biorą takie zjawiska i jak powstają ? Wyjaśnia to poniższa grafika.

 


 


meteoroidy – to różnej wielkości okruchy skalne krążące wokół Słońca na różnych orbitach. To pozostałości po tworzącej się wcześniej materii Układu Słonecznego. Czasem zdarza się, że przelatują w pobliżu Ziemi, wnikając w jej górne warstwy atmosfery, wywołując zjawisko meteoru.

 

meteor – to ślad świetlny na niebie, jaki zostawia po sobie meteoroid spalający się w górnych warstwach atmosfery ziemskiej. Potocznie zjawisko meteoru nazywane jest spadającą gwiazdą. Jeśli pojawia się dużo takich śladów to mamy do czynienia ze zjawiskiem deszczu meteorów, które można obserwować nawet kilkanaście razy w ciągu roku.

Jeśli meteor jest jaśniejszy niż Wenus (jasność większa niż –4 magnitudo) to mamy do czynienia z bolidem. Bolidy poruszające się z prędkością przekraczającą prędkość dźwięku (V dźwięku ≈ 340 m/s), towarzyszy efekt fali uderzeniowej (ogromny huk), mogącej wybijać szyby z okien czy powalać niewielkie przedmioty.

 

meteoryt – to meteoroid, który nie ulegnie całkowitemu spaleniu w atmosferze ziemskiej i osiągnie powierzchnię Ziemi.

 

 

 

 

Paweł Lejba, Piotr Michałek

Centrum Badań Kosmicznych PAN

Obserwatorium Astrogeodynamiczne w Borowcu

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej