Eduscience

Eduscience

Pałka szerokolistna musi pokonywać złożone problemy kinematyczne, by utrzymać się w stanie równowagi. Od przyrody można się zawsze czegoś nauczyć, nawet rozwiązań architektonicznych.

Pałka szerokolistna (Typha latifolia) to znana powszechnie roślina, występująca głównie w rejonie wód stojących, wolno płynących i na torfowiskach. Dorasta do 2,5 metra wysokości. Ma kwiatostan w postaci kolby. Owocami są jednonasienne orzeszki, opatrzone włoskami okwiatu w formie puchu.

Pałka szerokolistna musi pokonywać złożone problemy kinematyczne, by utrzymać się w stanie równowagi. Pod względem mechanicznym roślina ta jest obiektem wysokościowym, zakotwiczonym w grząskim podłożu. Masa kolby znajduje się na znacznej wysokości. Łodyga pełni funkcję cięgna* zaczepionego u podłoża i obciążonego masą kolby. Na układ działa wiele sił o różnych wartościach i kierunkach, pochodzących m.in. od : naporu wiatru, falowania wody, dynamiki podłoża.

Przyroda jest niezastąpionym architektem. Patrząc na elementy konstrukcyjne łodygi (cięgna) pałki szerokolistnej i budynku Ponte City Apartments w Johanesburgu, trudno oprzeć się wrażeniu, że architekci skorzystali z rozwiązań istniejących w przyrodzie. Wieżowiec i jego szkielet konstrukcyjny w zestawieniu z konstrukcją łodygi pałki szerokolistnej ma wiele elementów wspólnych. Ponte City Apartments w Johannesburgu (RPA), zbudowany w 1975 roku, ma 173 metry wysokości (54 piętra), otwarty środek i jest najwyższym budynkiem mieszkalnym Afryki.

*Cięgno to element konstrukcyjny mostów, budynków w postaci np. drutu, łańcucha, taśmy, przenoszący wzdłużne siły rozciągające.


Tekst: Jan KalabińskiGaleria zdjęć

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej