Eduscience

Eduscience

W świecie zwierząt przystosowanie do warunków życia często manifestuje się niezwykłym wyglądem, z którego możemy odczytywać, jak przebiegała ewolucja cech ułatwiających przetrwanie w środowisku.

Na przykład pingwiny utraciły zdolność do lotu, ponieważ nie jest on im do niczego potrzebny – w Antarktyce nie spotkają drapieżników lądowych, które mogłyby im zagrozić (nie ma wilków, niedźwiedzi polarnych, drapieżnych kotów itp.). Za to ich skrzydła, ogon, nogi uległy w procesie ewolucji takiej metamorfozie, by poruszanie się w wodzie było możliwie najsprawniejsze.

Przykładem gatunku wyjątkowego pod wieloma względami jest sekretarz. Już sama nazwa jest ciekawa, chociaż co do jej pochodzenia ciągle toczą się spory. Sekretarz występuje tylko w Afryce i jest jedynym przedstawicielem szponiastych, przedkładającym polowanie pieszo nad polowanie w locie.

Długie, podobne do żurawich, nogi pozwalają na przeczesywanie sawanny porośniętej wysoką trawą. To jedyny tak wysoki ptak drapieżny – na stojąco sięga 130 centymetrów! Poluje na drobne ssaki, węże, żółwie, jaszczurki i ptaki. Nie odstraszają go nawet śmiertelnie trujące żmije – polując na nie depcze i skacze po ofierze do czasu ogłuszenia jej na tyle, aby bezpiecznie się do niej zbliżyć.

W czasie lotu długie nogi są wysunięte, przez co sekretarz przypomina żurawia. Z kolei jego głowa jest typowa dla drapieżników – ostry, haczykowaty, podobny do orlego, czy sokolego dziób służy do rozrywania ofiar. Część skóry na głowie – między dziobem a oczami – jest pozbawiona piór, ta część ciała wspomaga termoregulację, pozwala na szybsze odprowadzanie ciepła z organizmu. Z kolei – dla kontrastu – z tyłu głowy sekretarze posiadają długie, ciemne pióra ułożone w piękną rozetę, która wygląda jak korona.

Mamy do czynienia z pięknym ptakiem czy dziwolągiem? Sami oceńcie, przeglądając zdjęcia zamieszczone w galerii.


Autor: Liliana Keslinka-Nawrot


Bibliografia:

http://www.avianweb.com

http://www.pauldfrost.co.uk

http://www.iucnredlist.org

http://focusingonwildlife.com

Galeria zdjęć

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej