Eduscience

Eduscience

Dzisiaj prezentujemy historię jednego z kamieni granicznych znajdujących się w Polsce. Państwa, księstwa, hrabstwa znajdujące się niegdyś na terenie Polski obecnie nie istnieją, ale historia wyryta na kamieniach jest warta poznania. Niebawem zaczynają się wakacje – czas wędrówek, zwiedzania, odkrywania. Może ktoś z Was zauważy podobny kamień – zastanówcie się i dowiedzcie: skąd się wziął właśnie w tym miejscu? kto go postawił? co oznaczają wyryte litery i symbole?

Trójpański Kamień (współrzędne 50°38’13”N i 16°22’40”E) to kamień graniczny ustawiony w 1732 roku na styku trzech granic: Śląska, Czech i Hrabstwa Kłodzkiego (istniejącego w latach 1459–1816).

Kamień ma kształt ostrosłupa o podstawie trójkąta. Znajduje się on w Górach Suchych – na granicy Polski i Czech, na zachodnim stoku Leszczyńca (736 m n.p.m.), u zbocza którego  Bystrzyca ma swoje źródła. Na każdym boku kamienia są wyryte herby ówczesnych właścicieli tych ziem – od strony Głuszycy znajdują się inicjały M.G.V.H oznaczające granicę dóbr hrabiego von Hochberg (Max Graf von Hochberg – jego inicjały znajdują się na kamieniu granicznym na Wielkiej Sowie), od strony Nowej Rudy (czyli dawnego Hrabstwa Kłodzkiego) – inicjały J.B.V.S. (Joseph Baron von Stillfried), a na czeską stronę – inicjały O. A. B., oznaczające włości opata z Broumowa (Otmar Abbas Braunensis).

Do kamienia można dojść na przykład niebieskim szlakiem z Głuszycy Górnej.


Tekst: Leopold StempowskiBibliografia:

Gazeta Noworudzka

Mapa powiatu wałbrzyskiego – www.plan.pl

http://www.gorytajemnic.pl/ciekawe-miejsca/trojpanski-kamien-gory-suche.html

Galeria zdjęć

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej