Eduscience

Eduscience

Dzisiaj prezentujemy historię jednego z kamieni granicznych znajdujących się w Polsce. Państwa, księstwa, hrabstwa znajdujące się niegdyś na terenie Polski obecnie nie istnieją, ale historia wyryta na kamieniach jest warta poznania. Niebawem zaczynają się wakacje – czas wędrówek, zwiedzania, odkrywania. Może ktoś z Was zauważy podobny kamień – zastanówcie się i dowiedzcie: skąd się wziął właśnie w tym miejscu? kto go postawił? co oznaczają wyryte litery i symbole?

Trójpański Kamień (współrzędne 50°38’13”N i 16°22’40”E) to kamień graniczny ustawiony w 1732 roku na styku trzech granic: Śląska, Czech i Hrabstwa Kłodzkiego (istniejącego w latach 1459–1816).

Kamień ma kształt ostrosłupa o podstawie trójkąta. Znajduje się on w Górach Suchych – na granicy Polski i Czech, na zachodnim stoku Leszczyńca (736 m n.p.m.), u zbocza którego  Bystrzyca ma swoje źródła. Na każdym boku kamienia są wyryte herby ówczesnych właścicieli tych ziem – od strony Głuszycy znajdują się inicjały M.G.V.H oznaczające granicę dóbr hrabiego von Hochberg (Max Graf von Hochberg – jego inicjały znajdują się na kamieniu granicznym na Wielkiej Sowie), od strony Nowej Rudy (czyli dawnego Hrabstwa Kłodzkiego) – inicjały J.B.V.S. (Joseph Baron von Stillfried), a na czeską stronę – inicjały O. A. B., oznaczające włości opata z Broumowa (Otmar Abbas Braunensis).

Do kamienia można dojść na przykład niebieskim szlakiem z Głuszycy Górnej.


Tekst: Leopold StempowskiBibliografia:

Gazeta Noworudzka

Mapa powiatu wałbrzyskiego – www.plan.pl

http://www.gorytajemnic.pl/ciekawe-miejsca/trojpanski-kamien-gory-suche.html

Galeria zdjęć

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej