Eduscience

Eduscience

Dla przesądnych zła wiadomość – w tym roku trzynasty w piątek wypada aż trzy razy.

Naukowo nie da się wytłumaczyć, że coś złego może się zdarzyć trzynastego w piątek, ale za to można obliczyć ile razy w roku wypada taki dzień, co w ubiegłym roku wyjaśnialiśmy w artykule „Jak często wypada piątek trzynastego?”

Obliczenia dały odpowiedź na to pytanie – w każdym roku piątek trzynastego występuje co najmniej raz i co najwyżej trzy razy. Dodatkowo – jeżeli sprawdzimy, jakim dniem tygodnia jest 13 stycznia, to możemy powiedzieć, ile razy w danym roku wypadnie trzynasty w piątek.

I tak w roku zwykłym piątek trzynastego występuje:

– raz – gdy 13 stycznia wypada w poniedziałek, środę lub czwartek;

– dwa razy – gdy 13 stycznia wypada w piątek lub niedzielę;

– trzy razy – gdy 13 stycznia wypada we wtorek. Dodatkowo – jeżeli 13 stycznia roku zwykłego wypada we wtorek, to w lutym, marcu i listopadzie będzie piątek trzynastego.

W roku przestępnym piątek trzynastego występuje:

– raz – gdy 13 stycznia wypada w środę, czwartek lub niedzielę;

– dwa razy – gdy 13 stycznia wypada w poniedziałek, wtorek lub sobotę;

– trzy razy – gdy 13 stycznia wypada w piątek, dodatkowo – jeśli 13 stycznia roku przestępnego wypada w piątek, to jeszcze w kwietniu i lipcu będzie piątek trzynastego.

W 2015 roku trzynasty w piątek zdarzy się trzy razy – faktycznie w lutym, marcu i listopadzie, ponieważ rok 2015 nie jest przestępny, a 13 stycznia wypadł we wtorek.

W celu zapoznania się z obliczeniami prowadzącymi do wyżej wymienionych konkluzji zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu na portalu EDUSCIENCE tutaj.

Fot. arteautor, www.flickr.com, dostęp: 13.02.15

Wygraj wyprawę życia z EDU-ARCTIC

Marzysz o arktycznej przygodzie? Chcesz zobaczyć, jak pracują naukowcy na dalekiej północy? Niestraszne CI łodzie, helikoptery, piesze wycieczki? Już w lipcu możesz wyjechać w „podróż życia” na Wyspy Owcze lub do Norwegii! Taką szansę daje…

Czytaj więcej

2 Krajowa Konferencja Scientix "Dobre praktyki STEM"

Serdecznie zapraszamy na 2. Krajową Konferencję Scientix „Dobre Praktyki STEM” dla nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, która odbędzie się w dn. 23-24.11.2018 r. w Warszawie. Zapisy właśnie ruszyły, a organizatorzy jak zwykle…

Czytaj więcej

Webinaria Scientix dla nauczycieli

Serdecznie zapraszamy na webinaria dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. W cztery kolejne środy o godzinie 15.00 zabierzemy Państwa w podróż do świata nauki. Pokażemy ciekawe materiały do pracy z uczniami i zaprezentujemy różne sposoby…

Czytaj więcej

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej