Eduscience

Eduscience

W sobotę 16 listopada znaleziono na plaży pomiędzy Mielnem a Łazami wyrzuconego przez Bałtyk wieloryba! Pracownicy Stacji Morskiej w Helu zidentyfikowali gatunek jako wala butelkonosego. Jest to pierwsze stwierdzenie tego wieloryba na polskim wybrzeżu. Skąd przypłynął? Dlaczego nie przeżył?

W sobotę 16 listopada znaleziono na plaży pomiędzy Mielnem a Łazami wyrzuconego przez Bałtyk wieloryba! Jest to o tyle niezwykłe, że w Bałtyku walenie są dość rzadkie, a jedyny rodzimy gatunek, morświn, to jedynie setka zwierząt na obszarze całego akwenu. Pracownicy Stacji Morskiej w Helu zidentyfikowali gatunek jako wala butelkonosego. Jest to pierwsze stwierdzenie tego gatunku na polskim wybrzeżu. Według wstępnych spekulacji, osobnik ten musiał „zabłądzić” w wodach Bałtyku i nie mogąc odnaleźć drogi z powrotem na Atlantyk, mógł paść z głodu, ponieważ kalmary, stanowiące jego główny pokarm nie występują w Morzu Bałtyckim.

Wale butelkonose dorastają do 10 metrów długości i ważą nawet do 8 ton. Obszar jego występowania to północna część Atlantyku. Martwy wal zostanie przetransportowany do Stacji Morskiej w Helu, gdzie zostanie poddany sekcji zwłok i być może zostanie ustalona prawdziwa przyczyna śmierci wieloryba.


Tekst: Liliana Keselinka-Nawrot

Galeria zdjęć

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej