Eduscience

Eduscience

Wodospad<br />
Niagara – widoczne dwie części: American i Canadian Falls. Fot. Safron Blase, źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/Niagara_Falls#mediaviewer/File:Niagara_Falls_Storm.jpg

Czy jest wśród Was ktoś, kto nie słyszał o wodospadzie Niagara? Wodospad ten znajduje się na granicy Kanady i Stanów Zjednoczonych. Nie jest największy na świecie, nie niesie najwięcej wody. W czym tkwi jego magia?

Niagara powstała 12 tysięcy lat temu, kiedy topniejący lodowiec, cofając się uwolnił wody jeziora Erie. Wody z tego jeziora wypływają rzeką Niagara i wpadają do jeziora Ontario. Ponieważ różnica poziomów między jeziorami wynosi prawie 100 metrów, woda spada do jeziora Ontario z wielkim hukiem, tworząc wodospad. W ciągu 1 sekundy spada 6,8 miliona litrów wody.
Wodospad Niagara (ang. Niagara Falls) składa się z trzech kaskad: dwóch po stronie amerykańskiej i jednej, przez którą przebiega granica państwowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Kanadą, określanej mianem „kanadyjskiej”. Po stronie amerykańskiej znajduje się Wodospad Amerykański (ang. Amerikan Falls) o wysokości 51 metrów i Welon Panny Młodej (ang. Bridal Veil Falls) o wysokości 60 metrów. Część „kanadyjską” stanowi wywołujący największe wrażenie, skierowany w stronę Kanady wodospad w kształcie końskiej podkowy (ang. Horseshoe Falls) o wysokości 49 metrów.
Niagara od momentu swojego powstania „przewędrowała” 7 mil, czyli ponad 11 kilometrów. Zastanawiacie się, jak to możliwe? Otóż, woda ciągle podmywa podstawę wodospadu, co powoduje osuwanie się fragmentów  ściany. Próg wodospadu przesuwa się średnio o 0,8 metra w górę rzeki. Obecnie znajduje się niedaleko miasteczka Niagara Falls.
Wodospad, od momentu jego odkrycia, stanowi wielką atrakcję turystyczną. Bywali tutaj prezydenci Stanów Zjednoczonych. Nie brakowało również śmiałków, którzy spływali wodospadem zamknięci w beczce. W XIX wieku, po linie rozpiętej nad wodospadem, wielokrotnie przechodził linoskoczek Blondin.
Wodospad Niagara wprawia w zachwyt swoim ogromem. Współcześni turyści mogą znaleźć się w centrum tego nieustającego widowiska. Każdy kto pragnie dotrzeć jak najbliżej spienionej kurtyny wodnej, ma do wyboru łódki wpływające w wodospad, ścieżki doprowadzające turystów w sąsiedztwo spadającej wody tak blisko, że często nie pozostaje na nich nawet jedna sucha nitka, wieże widokowe i helikoptery.
Pobyt w Parku Niagara jest pięknym przeżyciem, które zapada w pamięć.

Tekst:

Magdalena Kołodziejska

Załączone do materiału zdjęcia autorstwa Magdaleny Kołodziejskiej zostały wykonane w lipcu 2013 roku w Niagara Falls State Park.

Źródła:

http://www.africangamesafari.com/wodospad_wiktorii.html

Przewodnik ilustrowany – USA, wydawnictwo PASCAL

http://pl.wikipedia.org/wiki/Niagara 

Galeria zdjęć

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej