Eduscience

Mini- i maksiowoce

Ewa Zaraś-Januszkiewicz

Strategią życiową roślin nasiennych jest oczywiście „wyprodukowanie” owoców i nasion. Różnorodność ich wielkości, form, kształtów i barw jest przeogromna. Dzisiejszy wpis dotyczy owoców.

Najmniejsze owoce na świecie zawiązuje, jak łatwo się domyśleć, najmniejsza nasienna roślina na świecie – wolfia (fot. 1). U wszystkich gatunków wolfii, a w szczególności u australijskiego gatunku wolfii bezkorzeniowej (Wolffia angusta) oraz azjatycko-afrykańskiej Wolffia globosa owoce nie przekraczają 0,3 mm długości! Są mniejsze od wielu pojedynczych komórek innych roślin. Owoce te osiągają masę 0,07 mg i są 4 miliardy razy lżejsze od największych owoców świata – dyni. 

Największe owoce wśród zawiązuje dynia olbrzymia (Cucurbita maxima). Popularne w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii konkursy na najpotężniejszą dynię spowodowały, że hodowcy zaczęli się prześcigać w hodowli coraz większych owoców. W 2002 roku największa dynia zważona w Manchester osiągnęła masę ponad 606 kg. Niemal co roku pada kolejny rekord.  W 2007 roku najcięższa dynia świata osiągnęła masę 766 kg, w 2009 roku – 782 kg, zaś w 2010 roku Chris Stevens z New Richmond  wyhodował okaz ważący aż 821 kg! (fot. 2, 3). Największa dynia świata miała obwód 473 cm i została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Rekord Polski w tej kategorii w tym czasie wynosił 514 kg i należał do Jana Styry, od 2011 roku – 580,5 kg, należał do tego samego hodowcy, a od ubiegłego roku rekord równy jest 598 kg i należy do 19-letniego Dominika Kędzielaka.

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej