Eduscience

Trzęsienie ziemi na Morzu Ochockim

W dniu 24 maja 2013 roku około godziny 05:55 czasu UTC  (w takim jest prowadzona rejestracja na sejsmometrze) można znaleźć zapis trzęsienia ziemi z Morza Ochockiego o magnitudzie 8,3. Hipocentrum czyli ognisko wstrząsu zlokalizowano bardzo głęboko bo aż na głębokości 600 km , było to trzęsienie ziemi zaliczane do tzw. głębokich trzęsień ziemi. Lokalizację można zobaczyć tutaj.

Było to trzęsienie ziemi powstałe w wyniku ruchu na uskoku normalnym (czyli doszło do ześlizgnięcia się mas skalnych po płaszczyźnie uskoku) w strefie kolizji płyty pacyficznej i eurazjatyckiej. W strefie kolizji płyt zwykle dochodzi do zjawisk typu uskoku odwróconego lub normalnego.

 

Trzęsienie ziemi w Polkowicach

W dniu 19.03.2013 roku o godzinie 21:09 czasu UTC (22:09 czasu lokalnego) wystąpiło zjawisko sejsmiczne o magnitudzie momentu sejsmicznego Mw 4.0. Zjawisko zlokalizowane zostało na terenie Polkowic na obszarze eksploatacji rudy miedzi. Było to antropogeniczne zjawisko sejsmiczne, wywołane eksploatacją głębinową rudy miedzi na obszarze LGOM (Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego). Zapis z sejsmometru można zobaczyć tutaj.



Wstrząs indukowany w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym zarejestrowany na stacji w szkole w Głogowie
Zjawisko o magnitudzie M=3.0 wg EMSC wystąpiło 20 lipca 2013 roku o godzinie 15:47:56 (UTC), czyli o 17:47 czasu lokalnego w rejonie eksploatacji rud miedzi w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym. Zjawisko to było spowodowane eksploatacją miedzi w jednej z głębinowych kopalń miedzi. Na rysunku można obejrzeć pełny zapis zjawiska na stacji zainstalowanej w I  Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie. Na zapisie zaznaczono pierwsze wstąpienia fali P oraz fali S. Fala P została zarejestrowana zaledwie po około 3,5 sekundy od wystąpienia zjawiska natomiast fala S po następnych 3 sekundach.  Znając prędkość fal P i S lub różnicę w ich prędkościach można określić jak daleko znajdowało się epicentrum wstrząsu od punktu gdzie zostały zarejestrowane fale P i S. W tym przypadku epicentrum wstrząsu znajdowało się około 15 km od sejsmometru. W ten sposób jednak nie można określić lokalizacji epicentrum. Do tego potrzebne są co najmniej 3 stacje sejsmiczne, które zarejestrują fale P i S. Dzięki temu, że w Polsce obecnie pracuje 7 stacji szerokopasmowych, a w całej Europie kilkadziesiąt takich stacji określenie lokalizacji epicentrum nie sprawia dużego kłopotu i odbywa się w sposób automatyczny w centrach sejsmologicznych takich jak EMSC (European-Mediterranean Seismological Centre), czyli Śródziemnomorskie Europejskie Centrum Sejsmologiczne lub amerykańskie Narodowe Centrum Informacji o Trzęsieniach Ziemi (NEIC) prowadzone przez Amerykańską Służbę Geologiczną (USGS). Dokładna lokalizacja epicentrum wstrząsu którego przykład zapisu przedstawiono na rysunku podana przez EMSC to 51.53 N ; 16.09 E.
Poniżej przedstawiamy zapis z sejsmometru.