Ciekawi cię, czy akurat nad twoją głową nie przelatuje Międzynarodowa Stacja Kosmiczna? Koniecznie to przeczytaj, a będziesz wiedzieć, kiedy patrzeć w niebo, żeby ją dostrzec.
Każdy może zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) – to nie żart. Choć krąży ona na wysokości nieco ponad 400 km nad powierzchnią naszej planety i dodatkowo robi to z zawrotną prędkością 28 000 km/h, to jest na tyle dużym obiektem i tak dobrze odbija światło słoneczne, że przy dobrych warunkach można ją dostrzec nawet nieuzbrojonym okiem. Trzeba jedynie wiedzieć, kiedy i w jakim kierunku patrzeć. I tutaj bardzo pomocny jest serwis Heavens-Above (http://www.heavens-above.com/). Na stronie można sprawdzić położenie nie tylko ISS, ale także wielu innych satelitów obiegających Ziemię.
Poniżej podano prostą instrukcję, jak to zrobić dla stacji kosmicznej ISS przelatującej nad Poznaniem:
1. W polu Configuration klikamy na from database (system sam wykryje kraj, z którego właśnie klikamy – w naszym przypadku jest to Polska).
2. W polu Search string wpisujemy Poznan i klikamy Search.
3. Patrzymy, co się wyświetliło i wybieramy odpowiednią miejscowość, zwracając uwagę na Region. Czasami jest więcej miejscowości o tej samej nazwie.
4. Klikamy na wybraną przez nas miejscowość (pole Place).
5. Automatycznie przechodzimy do strony głównej serwisu ze współrzędnymi dla Poznania.
6. W polu Satellites klikamy ISS (to skrót stacji kosmicznej International Space Station).
7. Na ekranie dostaniemy listę wszystkich widocznych przelotów ISS (Passes to include: visible only) nad Poznaniem dla najbliższych 10 dni.
8. Klikając na dowolną datę w polu Date na ekranie wyświetli nam się mapa nieba z zaznaczonym na niej przelotem ISS danego dnia.
9. Poniżej mapy jest tabela, która zwiera informację, o której godzinie ISS będzie przelatywać nad Poznaniem, w jakim kierunku należy patrzyć na niebo oraz jaka będzie odległość do stacji i jaka będzie jej jasność (im większa wartość na minusie, tym obiekt jaśniejszy!). Ostatni parametr w tabeli podaje wysokość Słońca (wartość z minusem oznacza wysokość Słońca pod horyzontem).
10. Klikając na pole Ground track (u góry z prawej strony) możecie zobaczyć jak wygląda przelot stacji dla wybranego przez Was dnia względem Ziemi.
11. Teraz wystarczy uzbroić się w cierpliwość i trzymać kciuki za bezchmurne niebo.
Tekst: dr Paweł Lejba
Obserwatorium Astrogeodynamiczne w Borówcu
Centrum Badań Kosmicznych PAN
Wszystkie rysunki pochodzą z serwisu http://www.heavens-above.com/