Eduscience

Eduscience

Warsztaty dla nauczycieli z 20 krajów, spotkania z wybitnymi naukowcami, zajęcia dla nauczycieli na statku badawczym – to niektóre z propozycji Komisji Edukacji działającej przy Europejskiej Unii Nauk o Ziemi (EGU). Polscy nauczyciele mogą wziąć w nich udział bezpłatnie.

Warsztaty dla nauczycieli (Geosciences Information for Teachers – GIFT Workshops) to inicjatywa realizowana przez Komisję Edukacji European Geosciences Union – EGU od 2003 r. Od lat cieszy się dużym powodzeniem. Co roku, w czasie najważniejszej, kwietniowej konferencji EGU, w warsztatach tych bierze udział ok. 80-90 nauczycieli z 20 krajów. Warsztaty trwają 2,5 dnia i dotyczą bieżących tematów związanych z naukami o Ziemi i Wszechświecie.

Program zakłada udział w sesjach z wybitnymi naukowcami, prezentacje nauczycielskie, sesje posterowe, zajęcia praktyczne oraz wizytę w lokalnych instytucjach edukacyjnych w Wiedniu. Nauczyciele otrzymują propozycję aktywnych zajęć do przeprowadzenia z uczniami, mogą również dzielić się własnymi dobrymi praktykami na forum międzynarodowym.

Głównym celem warsztatów jest przekazywanie najnowszych odkryć naukowych nauczycielom, co w znaczący sposób skraca czas między dokonaniem odkrycia, a jego publikacją w podręcznikach szkolnych. Ponadto nauczyciele otrzymują materiały, które mogą być bezpośrednio użyte w klasach. Pomysłodawcom zależy także na tym, aby poprzez pełne zanurzenie nauczycieli w świat badań naukowych i dzięki kontaktowi z wybitnymi badaczami w dziedzinie nauk o Ziemi, zainspirować ich do aktywnej i kreatywnej pracy z uczniami, stymulowania ich zainteresowania nauką oraz rozbudzania naukowej pasji odkrywania świata.

Jak podkreśla Profesor Carlo Laj – przewodniczący sekcji edukacji EGU – szalenie istotne jest również spotkanie nauczycieli z wielu krajów, które daje szansę na budowanie sieci kontaktów i wymianę doświadczeń także po zakończeniu warsztatów. Warsztaty mają swój wymiar społeczny – wspólne posiłki i noclegi w pokojach dwuosobowych ułatwiają nawiązanie dialogu między nauczycielami z różnych stron świata.

Wśród dotychczasowych tematów warsztatów znalazły się między innymi zagadnienia związane z regionami polarnymi, zagrożeniami przyrodniczymi, historią Ziemi, cyklem węgla w przyrodzie czy zrównoważonym rozwojem. Najbliższe warsztaty GIFT, które odbędą się w Wiedniu pod koniec kwietnia 2014 r., będą nawiązywały do tematu przewodniego konferencji EGU, czyli „Nasza zmieniająca się planeta” („Our changing planet”). A w związku z planowanym ogłoszeniem piątego raportu podsumowującego obecne i przewidywane zmiany klimatu opracowywanego przez Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu (IPCC), spotkania z naukowcami będą dotyczyć niezmiernie istotnej i bardzo często omawianej obecnie tematyki zmian klimatu.

W czasie rozmów z kierownikiem Projektu EDUSCIENCE Agatą Goździk, podczas konferencji we Florencji, gdzie prezentowaliśmy nasz Projekt, Profesor Laj gorąco zachęcał polskich nauczycieli do udziału w warsztatach. Aby umożliwić udział w tym wydarzeniu, Komisja Edukacji EGU przeznacza specjalne granty umożliwiające pokrycie wydatków związanych z podróżą, zakwaterowaniem i wyżywieniem dla nauczycieli. Osoby zainteresowane uczestnictwem w warsztatach i otrzymaniem grantu zachęcamy do kontaktu telefonicznego (22-6915650) lub mailowego (biuro[at]eduscience.pl) z nami. Zainteresowanym udostępnimy specjalne formularze aplikacyjne. Aplikacje grantowe można przesyłać tylko do końca listopada.

Informacje o warsztatach znajdą Państwo na stronie: http://www.egu.eu/outreach/gift/

Tekst: dr Agata Goździk

Źródła:
- Prezentacja „The education activities of the European Geosciences Union” Prof. C. Laj, Florencja, Włochy
- www.egu.eu

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej