Eduscience

Eduscience

Warsztaty dla nauczycieli z 20 krajów, spotkania z wybitnymi naukowcami, zajęcia dla nauczycieli na statku badawczym – to niektóre z propozycji Komisji Edukacji działającej przy Europejskiej Unii Nauk o Ziemi (EGU). Polscy nauczyciele mogą wziąć w nich udział bezpłatnie.

Warsztaty dla nauczycieli (Geosciences Information for Teachers – GIFT Workshops) to inicjatywa realizowana przez Komisję Edukacji European Geosciences Union – EGU od 2003 r. Od lat cieszy się dużym powodzeniem. Co roku, w czasie najważniejszej, kwietniowej konferencji EGU, w warsztatach tych bierze udział ok. 80-90 nauczycieli z 20 krajów. Warsztaty trwają 2,5 dnia i dotyczą bieżących tematów związanych z naukami o Ziemi i Wszechświecie.

Program zakłada udział w sesjach z wybitnymi naukowcami, prezentacje nauczycielskie, sesje posterowe, zajęcia praktyczne oraz wizytę w lokalnych instytucjach edukacyjnych w Wiedniu. Nauczyciele otrzymują propozycję aktywnych zajęć do przeprowadzenia z uczniami, mogą również dzielić się własnymi dobrymi praktykami na forum międzynarodowym.

Głównym celem warsztatów jest przekazywanie najnowszych odkryć naukowych nauczycielom, co w znaczący sposób skraca czas między dokonaniem odkrycia, a jego publikacją w podręcznikach szkolnych. Ponadto nauczyciele otrzymują materiały, które mogą być bezpośrednio użyte w klasach. Pomysłodawcom zależy także na tym, aby poprzez pełne zanurzenie nauczycieli w świat badań naukowych i dzięki kontaktowi z wybitnymi badaczami w dziedzinie nauk o Ziemi, zainspirować ich do aktywnej i kreatywnej pracy z uczniami, stymulowania ich zainteresowania nauką oraz rozbudzania naukowej pasji odkrywania świata.

Jak podkreśla Profesor Carlo Laj – przewodniczący sekcji edukacji EGU – szalenie istotne jest również spotkanie nauczycieli z wielu krajów, które daje szansę na budowanie sieci kontaktów i wymianę doświadczeń także po zakończeniu warsztatów. Warsztaty mają swój wymiar społeczny – wspólne posiłki i noclegi w pokojach dwuosobowych ułatwiają nawiązanie dialogu między nauczycielami z różnych stron świata.

Wśród dotychczasowych tematów warsztatów znalazły się między innymi zagadnienia związane z regionami polarnymi, zagrożeniami przyrodniczymi, historią Ziemi, cyklem węgla w przyrodzie czy zrównoważonym rozwojem. Najbliższe warsztaty GIFT, które odbędą się w Wiedniu pod koniec kwietnia 2014 r., będą nawiązywały do tematu przewodniego konferencji EGU, czyli „Nasza zmieniająca się planeta” („Our changing planet”). A w związku z planowanym ogłoszeniem piątego raportu podsumowującego obecne i przewidywane zmiany klimatu opracowywanego przez Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu (IPCC), spotkania z naukowcami będą dotyczyć niezmiernie istotnej i bardzo często omawianej obecnie tematyki zmian klimatu.

W czasie rozmów z kierownikiem Projektu EDUSCIENCE Agatą Goździk, podczas konferencji we Florencji, gdzie prezentowaliśmy nasz Projekt, Profesor Laj gorąco zachęcał polskich nauczycieli do udziału w warsztatach. Aby umożliwić udział w tym wydarzeniu, Komisja Edukacji EGU przeznacza specjalne granty umożliwiające pokrycie wydatków związanych z podróżą, zakwaterowaniem i wyżywieniem dla nauczycieli. Osoby zainteresowane uczestnictwem w warsztatach i otrzymaniem grantu zachęcamy do kontaktu telefonicznego (22-6915650) lub mailowego (biuro[at]eduscience.pl) z nami. Zainteresowanym udostępnimy specjalne formularze aplikacyjne. Aplikacje grantowe można przesyłać tylko do końca listopada.

Informacje o warsztatach znajdą Państwo na stronie: http://www.egu.eu/outreach/gift/

Tekst: dr Agata Goździk

Źródła:
- Prezentacja „The education activities of the European Geosciences Union” Prof. C. Laj, Florencja, Włochy
- www.egu.eu

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej