Eduscience

Eduscience

Czy drzewo może osiągnąć wysokość 20-piętrowego wieżowca? Jest takie miejsce na Ziemi, gdzie od ponad 2000 lat rosną olbrzymie drzewa. Słyszeliście o nich?

Jest takie miejsce na Ziemi, gdzie las wygląda inaczej, niż ten który znamy z Polski. Miejscem tym jest Mariposa Grove, jedna z głównych części Parku Narodowego Stanów Zjednoczonych Yosemite.

Obok różnych rodzajów sosen, rosną tutaj ogromne drzewa - mamutowce olbrzymie, nazywane również gigantycznymi sekwojami. Są one największymi żywymi organizmami na świecie. Są długowieczne – dożywają nawet 3500 lat.

Drzewa te przez pierwsze sto lat rosną szybko w górę, a później w szerz. Osiągają wysokość do 95 metrów i średnicę do 10 metrów. Konary drzewa mogą osiągnąć grubość do 3 metrów. Ich silnie spękana, cynamonowoczerwona, miękka kora ma nawet do 1 metra grubości.

Największym drzewem w Mariposa Grove jest Grizzly Giant o wysokości 63 m, średnicy 9,5 m oraz grubości konarów wynoszącej 3 m. Rośnie ono już od 2700 lat.

Wnętrze wypalonej sekwoi może pomieścić nawet 32 konie, a z drewna pozyskanego z jednego drzewa można  zbudować 40 pięciopokojowych domów. Jednak drewno sekwoi z powodu swojej kruchości nie jest najlepszym surowcem budowlanym.

W porównaniu z olbrzymimi rozmiarami sekwoi, ich szyszki są bardzo małe – osiągają mniej więcej wielkość piłeczki pingpongowej. Łuski szyszek bardzo mocno przylegają do siebie, a nasiona wysypują się z nich dopiero po pożarze.

Pod koniec XIX wieku, w niektórych mamutowcach wycięto duże otwory, aby mogły tamtędy przejeżdżać dyliżansy. Działania te zaszkodziły drzewom, uszkodziły ich system korzeniowy i skróciły życie o około 1000 lat.

Drewno sekwoi, nawet tych powalonych jest zdrowe ze względu na to, że zawiera kwas taninowy powstrzymujący rozwój bakterii i grzybów, hamując butwienie.

Gatunek ten jest objęty ochroną. Jego naturalne odnowienie jest jednak trudne, ponieważ do uwolnienia nasion z szyszek potrzebny jest pożar, który zazwyczaj niesie ze sobą ogromne zniszczenia. Dlatego podejmuje się wszelkie działania zmierzające do ograniczenia zagrożenia pożarowego.

Mamutowce olbrzymie w naturze występują jedynie na zachodnich stokach gór Sierra Nevada w Kalifornii. Tutaj właśnie znajdują się Mariposa Grove i Park Narodowy Sekwoi, które miałam okazję odwiedzić w te wakacje. Wszystkie załączone zdjęcia wykonałam w Mariposa Grove.

Tekst: Magdalena Kołodziejska


Źródła:

Przewodnik ilustrowany – USA, wyd. Pascal

film „Parki Narodowe Ameryki – Yosemite National Park”

Galeria zdjęć

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej