Eduscience

Eduscience

Czy drzewo może osiągnąć wysokość 20-piętrowego wieżowca? Jest takie miejsce na Ziemi, gdzie od ponad 2000 lat rosną olbrzymie drzewa. Słyszeliście o nich?

Jest takie miejsce na Ziemi, gdzie las wygląda inaczej, niż ten który znamy z Polski. Miejscem tym jest Mariposa Grove, jedna z głównych części Parku Narodowego Stanów Zjednoczonych Yosemite.

Obok różnych rodzajów sosen, rosną tutaj ogromne drzewa - mamutowce olbrzymie, nazywane również gigantycznymi sekwojami. Są one największymi żywymi organizmami na świecie. Są długowieczne – dożywają nawet 3500 lat.

Drzewa te przez pierwsze sto lat rosną szybko w górę, a później w szerz. Osiągają wysokość do 95 metrów i średnicę do 10 metrów. Konary drzewa mogą osiągnąć grubość do 3 metrów. Ich silnie spękana, cynamonowoczerwona, miękka kora ma nawet do 1 metra grubości.

Największym drzewem w Mariposa Grove jest Grizzly Giant o wysokości 63 m, średnicy 9,5 m oraz grubości konarów wynoszącej 3 m. Rośnie ono już od 2700 lat.

Wnętrze wypalonej sekwoi może pomieścić nawet 32 konie, a z drewna pozyskanego z jednego drzewa można  zbudować 40 pięciopokojowych domów. Jednak drewno sekwoi z powodu swojej kruchości nie jest najlepszym surowcem budowlanym.

W porównaniu z olbrzymimi rozmiarami sekwoi, ich szyszki są bardzo małe – osiągają mniej więcej wielkość piłeczki pingpongowej. Łuski szyszek bardzo mocno przylegają do siebie, a nasiona wysypują się z nich dopiero po pożarze.

Pod koniec XIX wieku, w niektórych mamutowcach wycięto duże otwory, aby mogły tamtędy przejeżdżać dyliżansy. Działania te zaszkodziły drzewom, uszkodziły ich system korzeniowy i skróciły życie o około 1000 lat.

Drewno sekwoi, nawet tych powalonych jest zdrowe ze względu na to, że zawiera kwas taninowy powstrzymujący rozwój bakterii i grzybów, hamując butwienie.

Gatunek ten jest objęty ochroną. Jego naturalne odnowienie jest jednak trudne, ponieważ do uwolnienia nasion z szyszek potrzebny jest pożar, który zazwyczaj niesie ze sobą ogromne zniszczenia. Dlatego podejmuje się wszelkie działania zmierzające do ograniczenia zagrożenia pożarowego.

Mamutowce olbrzymie w naturze występują jedynie na zachodnich stokach gór Sierra Nevada w Kalifornii. Tutaj właśnie znajdują się Mariposa Grove i Park Narodowy Sekwoi, które miałam okazję odwiedzić w te wakacje. Wszystkie załączone zdjęcia wykonałam w Mariposa Grove.

Tekst: Magdalena Kołodziejska


Źródła:

Przewodnik ilustrowany – USA, wyd. Pascal

film „Parki Narodowe Ameryki – Yosemite National Park”

Galeria zdjęć

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej