Eduscience

Eduscience

Obserwatorium Sejsmologiczne w Ojcowie

We wnętrzu jaskini Koziarnia w Ojcowskim Parku Narodowym została zainstalowana nowoczesna aparatura pomiarowa służąca do rejestracji zjawisk sejsmicznych. Sygnały z sejsmometrów są przekazywane do znajdującego się w pobliżu obserwatorium, gdzie są na bieżąco analizowane.

Obserwatorium w Ojcowie prowadzi swoją działalność od 1990 roku. Wcześniejsze pomiary w tym rejonie pochodzą z Obserwatorium Sejsmologicznego na Wawelu oraz Stacji Sejsmologicznej w Krakowie, której tradycja sięga 1903 roku. Ponieważ ruch miejski Krakowa miał zbyt duży wpływ na wyniki rejestracji podjęto decyzję o przeniesieniu pomiarów na teren Ojcowskiego Parku Narodowego. Podczas spotkania z pracownikami naukowymi obserwatorium, zarówno za pośrednictwem internetowych lekcji online, jak również podczas wizyty w Ojcowie, uczestnicy dowiedzą się, czym jest fala sejsmiczna, poznają ogniska trzęsień ziemi i dowiedzą się, gdzie w Polsce mogą wystąpić trzęsienia ziemi i jakie są ich przyczyny. Będzie to także okazja do poznania rozwoju metod sejsmicznych oraz zapoznania się z działaniem aparatury pomiarowej używanej dawniej i współcześnie.

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej