Eduscience

Eduscience

We wczorajszej lekcji z Antarktyki wzięło udział prawie 250 klas!

Wczoraj odbyła się kolejna lekcja online przeprowadzona przez naukowców z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk przebywających w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Na lekcji przebywali także reporterzy Teleekspressu. Krótki reportaż z lekcji można było zobaczyć we wczorajszym wydaniu, a dłuższy w Teleexpressie Extra. W planach są już trzy kolejne lekcje, realizowane dzięki narzędziom do transmisji i wideokonferencji Scientix.

Wczorajszą lekcję prowadziła Dagmara Bożek-Andryszczak, filolożka i była dydaktyczka projektu EDUSCIENCE, przebywająca w czasie jego trwania w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (jej refleksje dotyczące życia na stacjach polarnych w Arktyce i Antarktyce oraz prowadzonych lekcji można śledzić na www.dompodbiegunem.pl/lekcje-ze-stacji-arctowskiego). Teraz Pani Dagmara przebywa w Polskiej Stacji Antarktycznej imienia naszego dziewiętnastowiecznego polarnika, założonej w 1977 roku na Wyspie Króla Jerzego. To druga stacja polarna, obok arktycznej, znajdującej się na Spitsbergenie, z której prowadzone są lekcje online. Mieszka w niej kilkunastu naukowców.

Projekt antarktycznej edukacji prowadzonej z myślą o uczniach polskich szkół, powstały i prowadzony na bazie doświadczeń z projektu EDUSCIENCE, jest obecnie realizowany jako wspólna inicjatywa Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN oraz Instytutu Geofizyki PAN – od 2015 roku Krajowego Punktu Kontaktowego Scientix w Polsce (www.scientix.pl). Scientix to społeczność na rzecz nauczania przedmiotów ścisłych w Europie. Koordynatorką projektu w Polsce jest Agata Goździk, Dyrektor Biura Upowszechniania i Promocji Nauki Polskiej Akademii Nauk.

Lekcje online cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wczoraj padł rekord – w lekcji uczestniczyło prawie 250 klas. Podczas lekcji badacze zadają pytania dzieciom a potem sami odpowiadają na ich pytania, z którymi zapoznają się za pośrednictwem czatu. Dotyczą one nie tylko zagadnień biologicznych, ale często również zwykłego życia na stacji polarnej – codziennego, ale prowadzonego w niecodziennych warunkach. Pytania uczniów – za każdym razem bardzo aktywnych – to najciekawsza część lekcji, ponieważ daje możliwość autentycznego współudziału i bezpośredniego kontaktu z naukowcami.

Kolejne lekcje, prowadzone i transmitowane na żywo w tygodniowych odstępach do końca marca, to: „Polscy naukowcy w Antarktyce”, „Środowisko geograficzne Wyspy Króla Jerzego” oraz „Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego – kawałek Polski w Antarktyce”. Zapisy na stronie Scientix: www.scientix.pl/dodatkowe-lekcje-z-antarktyki.

Tekst pochodzi ze strony PAN: http://www.aktualnosci.pan.pl/index.php/77-uncategorised/2298-lekcja-z-pingwinami

Galeria zdjęć

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej