Karbon to okres geologiczny, od którego upłynęło około 300 milionów lat. Czy w lesie karbońskim można wykonać fotografie i przywieźć je jako pamiątkę z wakacji?
Prawie. Nie mamy maszyny czasu, więc do karbonu nie uda nam się cofnąć. Możemy za to odnaleźć miejsca w Polsce i na świecie, gdzie rosną rośliny wywodzące się z tego okresu. Do takich roślin należy m.in. skrzyp olbrzymi, o którym pisaliśmy już kilka razy na portalu (Reliktowy „las karboński ” w okolicy Raciborza, „Las karboński” się budzi, Jak zmienił się „las karboński” przez ostatnie trzy tygodnie?).
W Polsce znajduje się kilka rezerwatów dla ochrony tego gatunku, m.in.:
- Rezerwat w Olszynie Źródliskowej pod Lubiechowem Dolnym na terenie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego w województwie zachodniopomorskim.
- Rezerwat Przyrody „Źródlisko Skrzypowe”, niedaleko Choszczna w województwie zachodniopomorskim.
- Rezerwat przyrody „Dolina Potoku Rudno” na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
- Rezerwat Przyrody „Las nad Jeziorem Mądrzechowskim” na Pojezierzu Bytowskim.
- Rezerwat Przyrody „Staniszewskie Zdroje” w Kaszubskim Parku Krajobrazowym.
Stanowiska skrzypu olbrzymiego znajdują się jeszcze w kilku miejscach w Polsce, m.in. w okolicach Raciborza (w lesie Widok, lesie Młyńskim, w Brzeziu oraz w Arboretum Bramy Morawskiej).
Jeśli wakacje spędzacie w okolicy jednego z tych miejsc, warto odszukać stanowiska skrzypu olbrzymiego, ustawić obiektyw aparatu fotograficznego blisko ziemi i efekt murowany. Obrazy będą przypominały las karboński.
Popatrzcie sami…
W galerii znajdują się fotografie autorstwa dydaktyka EDUSCIENCE Jana Kalabińskiego ze stanowiska w okolicy Raciborza. To podpisane „Skrzypy z żabiej perspektywy” najbardziej przypomina las karboński.
Na świecie skrzyp olbrzymi można spotkać m.in. w północno-zachodniej Afryce, w południowej i środkowej Europie (w Wielkiej Brytanii, Danii, na Litwie, Ukrainie po Krym i Kaukaz), w zachodniej Azji (Turcja, Iran), a także w zachodniej części Ameryki Północnej, w stanach: Alaska, Kalifornia, Oregon, Waszyngton.
Tekst: Jan Kalabiński