Eduscience

Eduscience

Serdecznie zapraszamy na webinaria dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. W cztery kolejne środy o godzinie 15.00 zabierzemy Państwa w podróż do świata nauki. Pokażemy ciekawe materiały do pracy z uczniami i zaprezentujemy różne sposoby na uatrakcyjnienie lekcji.

Serdecznie zapraszamy na webinaria Scientix dla nauczycieli:

  1. Promieniowanie UV – czy zawsze jest wrogiem? – projekt ERIS – 26.09.2018 r. godz. 15.00

Opis: Podczas webinarium uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z pakietami edukacyjnymi przygotowanymi w ramach projektu ERIS do realizacji na lekcjach fizyki, geografii lub matematyki. Pakiet „Promieniowanie UV” pozwoli odpowiedzieć na pytania: czym jest promieniowanie ultrafioletowe i od jakich czynników zależy natężenie naturalnego promieniowania? jakie niesie ze sobą zagrożenie, a jakie korzyści dla naszego zdrowia? jak samodzielnie ocenić, jakie zagrożenie dla naszej skóry niesie promieniowanie słoneczne w danym momencie? Dzięki pakietowi, zawierającemu ćwiczenia aktywizujące uczniów, można będzie nauczyć się korzystania z ogólnodostępnych źródeł na temat aktualnego zagrożenia promieniowaniem UV. Pakiet zawiera komplet materiałów (prezentacje, filmy, karty pracy) do pracy z uczniami. Webinarium poprowadzi Piotr Stankiewicz, pracownik Instytutu Geofizyki PAN, metodyk w projekcie ERIS, nauczyciel i autor podręczników do geografii.

2. Jak wykorzystać dane z Arktyki w praktyce szkolnej – projekt ERIS – 3.10.2018 r. godz. 15.00

Opis: Podczas webinarium uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z pakietami edukacyjnymi przygotowanymi w ramach projektu ERIS do realizacji na lekcjach fizyki, geografii lub matematyki. Zostaną zaprezentowane dwa pakiety przygotowane w oparciu o dane pomiarowe z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie: Pomiary meteorologiczne w Arktyce oraz Lodowce. Oba pakiety zawierają komplet materiałów (prezentacje, filmy, karty pracy) do pracy z uczniami. Webinarium poprowadzi dr Tomasz Wawrzyniak, naukowiec, pracownik Zakładu Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki PAN, uczestnik wielu wypraw polarnych, w tym jednej całorocznej.

3. Gamifikacja, czyli jak uatrakcyjnić lekcje – 10.10.2018 r. godz. 15.00

Opis: Kluczem do sukcesu edukacyjnego jest MOTYWACJA. Dzięki wykorzystaniu gier można w trwały – i pozytywny – sposób wpływać na psychikę człowieka, szczególnie dziecka.Granie zwiększa  zdolność do wprowadzania innowacji i do adaptowania się do zmiennych warunków. Gry przypominają tym samym eksperyment – pozwalają na samodzielne eksplorowanie wielu możliwości jednocześnie, a także angażują emocje, pozytywną rywalizację, przynosząc szybką gratyfikację. Dowiedz się, jak skutecznie  wykorzystać nowoczesne technologie do uatrakcyjnienia dowolnej lekcji, Skorzystaj z gotowych zasobów i stwórz własne! Gry online, quizy, gry planszowe, questy. Gamifikacja w szkole bez tajemnic! Podczas webinarium uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z różnymi narzędziami do samodzielnego tworzenia gier i quizów do wykorzystania na lekcjach. Zostaną również zaprezentowane repozytoria takich materiałów. Webinarium poprowadzi Anna Wielgopolan, pracownik Instytutu Geofizyki PAN, autorka wielu materiałów dla uczniów i prowadząca lekcje online w projekcie EDU-ARCTIC.

4. Pole magnetyczne Ziemi – jak korzystać z badań naukowych w praktyce szkolnej – projekt ERIS – 17.10.2018 r. godz. 15.00

Opis: Podczas webinarium uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z pakietami edukacyjnymi przygotowanymi w ramach projektu ERIS do realizacji na lekcjach fizyki, geografii lub matematyki. Pakiety bazują na badaniach naukowych i danych zbieranych przez naukowców z Instytutu Geofizyki PAN. Zawierają gotowe materiały dla nauczyciela do pracy z uczniami na lekcjach lub podczas zajęć dodatkowych (np. kółek zainteresowań), a także karty pracy dla uczniów oraz wskazówki dla nauczyciela i scenariusze lekcji. Podczas webinarium „Pole magnetyczne Ziemi” dowiemy się, skąd bierze się ziemskie pole magnetyczne, jaki ma wpływ na nasze życie. Wczujemy się także w rolę nawigatora statku, który musi wyznaczyć kierunek północy geograficznej kierując się wskazaniami kompasu. Webinarium poprowadzi Piotr Stankiewicz, pracownik Instytutu Geofizyki PAN, metodyk w projekcie ERIS, nauczyciel i autor podręczników do geografii.

INFORMACJE OGÓLNE:

Do udziału w webinarium potrzebny jest komputer lub laptop z dostępem do Internetu oraz głośniki. Osoby zapisane na webinarium, otrzymają link do transmisji. W dniu transmisji wystarczy kliknąć w link (transmisja będzie dostępna ok. 15 min. wcześniej). Zostaną Państwo poproszeni o podanie imienia i adresu e-mail, następnie należy kliknąć przycisk „join as guest”. Strona logowania jest dostępna wyłącznie po angielsku, ale transmisja będzie po polsku. Prosimy o wcześniejszą aktualizację przeglądarki internetowej oraz wtyczki Java, która będzie potrzebna do poprawnego korzystania z transmisji.

Udział w webinarium jest bezpłatny. Zapisy dostępne są tutaj. Liczba miejsc ograniczona!

Osoby, które chcą otrzymać certyfikat uczestnictwa proszone są o podanie takiej informacji przy zapisie.

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej