Marzysz o arktycznej przygodzie? Chcesz zobaczyć, jak pracują naukowcy na dalekiej północy? Niestraszne CI łodzie, helikoptery, piesze wycieczki? Już w lipcu możesz wyjechać w „podróż życia” na Wyspy Owcze lub do Norwegii! Taką szansę daje III edycja Konkursu Arktycznego, organizowanego w ramach projektu EDU-ARCTIC, koordynowanego przez Instytut Geofizyki PAN.
Ale… czy warto?
Oczywiście konkurencja jest duża – współzawodniczą z sobą szkoły z kilkudziesięciu krajów, w I edycji w 2017 roku wzięło udział prawie 50 drużyn, rok później w II edycji – już 160.
Czy trzecia, ostatnia edycja w ramach projektu EDU-ARCTIC będzie rekordowa? Przekonamy się już niebawem. Na pewno warto spróbować – sam proces przygotowania projektów jest inspirujący i niezwykle pouczający. Potwierdzają to polskie drużyny, których nie zabrakło wśród zwycięzców obu edycji!
Jak wziąć udział?
W konkursie startują drużyny (uczeń lub dwóch uczniów, oraz nauczyciel, zarejestrowany na portalu). Do wyboru są 2 kategorie: projekt innowacyjny i projekt badawczy. Do 23 stycznia 2019 r. należy przesłać streszczenie projektu. Drużyny zaproszone do udziału w 2 etapie będą przygotowywać kompletne opisy projektów do 14 marca. W finale międzynarodowe jury spotka się ‘online’ z najlepszymi i wybierze co najmniej 4 zwycięskie zespoły.
Jakie projekty zdobyły uznanie jury w poprzednich latach?
Bardzo różne. Julia zaprojektowała plecak ratunkowy dla polarników, Kacper wymyślił wygodne i bezpieczne buty z rakami, a Janek przygotował projekt dotyczący badań immunologicznych w Arktyce. Były projekty techniczne, biologiczne, meteorologiczne. Wiemy, że znów zaskoczycie nas swoją pomysłowością!
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami o konkursie i REGULAMINEM.
Na wszystkie pytania chętnie odpowiedzą organizatorzy:
Lis Mortensen: Lis.Mortensen@jardfeingi.fo, Barbara Biskopstø Hansen: Barbara.Biskopsto.Hansen@jardfeingi.fo z Wysp Owczych, a w Polsce – koordynator projektu EDU-ARCTIC, Agata Goździk gozdzik@igf.edu.pl