Eduscience

Eduscience

Dach kompleksu Złote Tarasy

Złote Tarasy – kompleks handlowo-biurowo-rozrywkowy ulokowany w ścisłym centrum Warszawy, tuż obok Pałacu Kultury i Nauki, którego dach ma kształt siedmiu połączonych ze sobą półkul, podtrzymywanych podporami w miejscach złączeń – pokryte są niezliczoną ilością trójkątów. Dlaczego właśnie trójkątami?

            Inspiracją do takiego projektu dachu jest model kopuły geodezyjnej, zwanej też kopułą Fullera, czyli wielościanu, który odwzorowuje powierzchnię kuli, w którym najmniejszym stosowanym elementem geometrycznym, jako najsztywniejszym wielokątem, jest najczęściej trójkąt równoramienny zbliżony do równobocznego.

           Pierwszą kopułę tego typu wybudowano w 1923 według projektu niemieckiego inżyniera Walthera Bauersfelda z przeznaczeniem na planetarium w Jenie. Pod koniec lat 40. XX wieku idee te zostały rozwinięte i spopularyzowane przez amerykańskiego konstruktora, architekta, kartografa i filozofa Richarda Fullera, który jest również twórcą nazwy „kopuła geodezyjna".

            Geometryczny kształt kopuły geodezyjnej wykorzystywany jest w różnego rodzaju rozwiązaniach architektonicznych jako atrakcyjne, wytrzymałe i samonośne, tj. niewymagające wewnętrznych podpór, przykrycie dużych powierzchni.

             Istnieje wiele przykładów zastosowania tego rozwiązania na świecie; oprócz Złotych Tarasów w ten sposób zbudowano m.in., Swiss Tower i  kopułę w British Museum w Londynie, pawilon Stanów Zjednoczonych na Wystawie Światowej 1967 roku w Montrealu, czy pierwsze na świecie planetarium – otwarte w 1923 roku planetarium w Jenie, a także – piramidę wielkanocną w Dreźnie – jeden z najmniejszych dachów wykonanych z trójkątów na których osadzono około 7  tysięcy jaj niespodzianek, ze złotym jajkiem wielkanocnym na szczycie.


Autor: Leopold Stempowski

Galeria zdjęć

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej