Eduscience

Foto 3. Pełnia Księżyca, fot. Paweł Lejba.

Czy można zobaczyć Księżyc w dzień?

Paweł Lejba

Na co dzień Księżyc kojarzy nam się z wieczornym i nocnym niebem. Ale czy można naszego naturalnego satelitę zobaczyć w dzień? Jak najbardziej tak. Wszystko zależy od dwóch czynników.

Po pierwsze widoczność Księżyca w dzień zależy przede wszystkim od pogody. Kiedy mamy zachmurzone niebo, niestety nic na niebie poza chmurami nie zobaczymy. Żeby zobaczyć Księżyc, niebo musi być bezchmurne (w najgorszym przypadku może być kilka chmurek na niebie). Po drugie ważne jest w jakiej fazie aktualnie znajduje się nasz naturalny satelita. Wyróżnia się cztery podstawowe fazy Księżyca:

1. Nów (Księżyc niewidoczny, tzn. jest zwrócony do Ziemi nieoświetloną półkulą) - Foto 1.

2. Pierwsza kwadra (widać całą wschodnią połowę tarczy Księżyca) - Foto 2.

3. Pełnia (cała półkula Księżyca jest oświetlona przez Słońce) - Foto 3.

4. Ostatnia kwadra (widać całą zachodnią połowę tarczy Księżyca) - Foto 4.


Zdarza się, że mamy piękną pogodę i zarazem Księżyc w odpowiedniej fazie, dzięki czemu można go podziwiać także w dzień, tak jak to przedstawia Foto 5.

W dzień Księżyca nie widać tak wyraźnie jak w nocy, ponieważ w dzień świeci Słońce.

1 komentarz

SZTK

6 marca 2015, 19:51

"W dzień Księżyca nie widać tak wyraźnie jak w nocy, ponieważ w dzień świeci Słońce." - Kapitan Oczywistośc w akcji :D

Dodaj komentarz

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej