Eduscience

Położenie komety C/2011 L4 PanSTARRS na niebie

Marzec miesiącem jasnej komety

Piotr Michałek

Zima tego roku zakończy się dla miłośników astronomii interesującym wydarzeniem, ponieważ na niebie będzie można obserwować jasną kometę. W przypadku tego typu obiektów pojęcie „jasny” oznacza zwykle możliwość obserwacji za pomocą lornetki lub małej lunety. Astronomowie spodziewają się, że jasność komety osiągnie jasność gwiazd „dyszla” Wielkiego Wozu. Musimy jednak pamiętać, że kometa na niebie jest obiektem lekko rozmytym, więc słabiej dostrzegalnym niż gwiazdy o porównywalnej jasności.

Kometa C/2011 L4 PanSTARRS przejdzie w pobliżu Słońca w połowie miesiąca. W tajemniczej dla laika nazwie kryje się kilka podstawowych informacji o obiekcie. Litera C oznacza kometę nieokresową, czyli obiekt, który ma tylko jedno potwierdzone przejście przez peryhelium lub okres obiegu obiektu wokół Słońca jest większy niż 200 lat. Dalsze symbole oznaczają, że kometa była czwartą z kolei zaobserwowaną kometą w drugiej połowie czerwca 2011 roku. PanSTARRS wskazuje na odkrywcę obiektu i w tym przypadku oznacza automatyczny teleskop na Hawajach.

Obserwację komety możemy rozpocząć już 10 marca, lecz ze względu na bliską odległość od Słońca, nie będzie to łatwe. O godzinie 18.00 znajdziemy ją nisko nad horyzontem po zachodniej stronie nieba (azymut ok. 255°). Na szczęście z każdym kolejnym dniem odległość obiektu od Słońca będzie coraz większa.

Źródła:

http://apollo.astro.amu.edu.pl/PAD/index.php?n=WikicometPubPl.2011L4

http://www.minorplanetcenter.net/iau/lists/CometResolution.html

Dodaj komentarz

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej